Podróże do Azji są dla wielu z nas ciągle wyjątkową przygodą. Odmienność języka i kultury, a także… zwyczajów toaletowych może zaskoczyć w trakcie pierwszego takiego wyjazdu. Jak mogą wyglądać azjatyckie toalety i jak z nich poprawnie korzystać? Oto najważniejsze wskazówki dla turystów wybierających się po raz pierwszy do Azji.

Azjatycka toaleta – jak może wyglądać?

Toalety w Azji mogą mieć różny wygląd, zaskakujący dla osób z innych krajów. W zależności od tego, gdzie się znajdujemy, możemy zastać zwykłą dziurę w ziemi, do której załatwia się swoje potrzeby, a na koniec spłukuje ją wodą z wiaderka lub supernowoczesną toaletę japońską, z mnóstwem guzików i udogodnień. Do takiej toalety zakłada się specjalne, toaletowe kapcie, które należy zdjąć po wyjściu z pomieszczenia. W ten sposób zachowywana jest sterylna czystość w domu. Warto też pamiętać, że najczęściej toalety w Azji, jako miejsca nieczyste, są oddzielone od łazienki, w której się myjemy. Pewną niespodzianką mogą być pomieszczenia łazienkowe, w których nie znajdziemy wanny ani brodzika prysznicowego, a jedynie słuchawkę prysznica. W ten sposób nie tylko myjemy ciało, ale i spłukujemy całą łazienkę, zachowując jej czystość. Jeszcze inaczej wyglądają łazienki japońskie, w których osobno znajduje się prysznic z małym krzesełkiem, a osobno wanna. Proces mycia rozpoczyna się od oczyszczenia całego ciała pod prysznicem, siedząc na krzesełku, a następnie relaksu w gorącej wodzie w wannie.

Jak korzystać z azjatyckiej toalety? Instrukcja obsługi toalety

W większości krajów azjatyckich natkniemy się na toalety, w których zużytego papieru nie wyrzuca się do muszli, ale do stojącego obok kosza. Spowodowane jest to zbyt wąskimi rurami odpływowymi, które zapychają się papierem. Jeżeli więc obok sedesu stoi kosz na papiery, warto z niego skorzystać, zwłaszcza jeśli przebywamy u kogoś w gościnie lub wynajmujemy mieszkanie w trakcie pobytu w Azji.

Specyficznym narzędziem, które można spotkać w azjatyckich toaletach jest także tzw. butt spray lub butt gun, czyli urządzenie do podmywania się, pełniące funkcję bidetu. Korzystanie z niego może być początkowo nieco kłopotliwe, ze względu na dość mocne ciśnienie wody, która potrafi zmoczyć części ubrania. Warto więc przed jego użyciem sprawdzić, jak działa urządzenie, z którym mamy akurat do czynienia i starać się ustawić je pod odpowiednim kątem.

W przypadku toalet będących dziurami w ziemi, aby z nich skorzystać, przyjmujemy pozycję nazywaną w Polsce „na Małysza”. Co ciekawe, z badań naukowych wynika, że ten sposób załatwiania swoich potrzeb jest dużo korzystniejszy dla naszej fizjologii niż siadanie na sedesie. Coraz częściej można spotkać się z opiniami środowiska medycznego, które właśnie pozycję siedzącą wskazują jako przyczynę zaparć. Pozycja „na Małysza” zapobiega temu problemowi dzięki znacznemu zwiększeniu kąta odbytowo-odbytniczego i rozluźnieniu mięśni, co w dodatku zapobiega hemoroidom.

instrukcja korzystania z toalety

Nowoczesne toalety japońskie – instrukcja korzystania z toalety

Kosmiczne toalety japońskie, łączące w sobie funkcję ubikacji, bidetu, masażera i wielu innych urządzeń nie są, co ciekawe, wynalazkiem japońskim, tylko szwajcarskim. Jednak to japońska firma TOTO zaczęła produkować je na masową skalę. Washlety, bo tak nazywane są te nowoczesne toalety mogą dla wielu turystów być prawdziwą zagadką. Zazwyczaj jednak obok nich umieszczone są instrukcje, a cała obsługa odbywa się za pomocą pilota z przyciskami, na których również znajdują się obrazki. W modelach produkowanych współcześnie można spotkać się także z przyciskami wbudowanymi w ścianę, działającymi jak podświetlany ekran dotykowy. Wśród dodatkowych funkcji toalet, na które możemy natknąć się w Japonii są więc m.in.:
– podmywanie, z rozróżnieniem na płcie, która umożliwia w nowoczesnych modelach wybór temperatury, kierunku czy masażu wodnego,
– podgrzewanie deski toaletowej, której temperatura jest odrobinę wyższa niż optymalna temperatura ciała,
– suszenie, dzięki któremu niepotrzebny jest papier toaletowy,
– samooczyszczanie się toalety,
– odświeżanie powietrza, bardzo istotne dla Japończyków, którzy sferę toaletową uznają za nieczystą, więc dbają o niepozostawianie po sobie przykrego zapachu,
– antybakteryjna powłoka deski,
– zagłuszacze odgłosów dochodzących z toalety,
– muzyka emitowana w toalecie, również pełniąca rolę zagłuszacza,
– mini umywalka w toalecie zamontowana w miejscu, gdzie w europejskich modelach znajduje się spłuczka; dzięki temu woda z umywalki trafia do spłuczki i jest ponownie wykorzystywana.

Jak wynika z powyższego, azjatyckie toalety mogą być jedną z licznych niespodzianek czekających na nas na tym kontynencie. Jeżeli jednak podejdziemy do nich z otwartością i zrozumieniem, może okazać się, że będziemy tęsknić za rozwiązaniami z Azji po powrocie do naszego kraju.