Gdy na myśl przychodzi nam Malezja, ludzie wydają się wyjątkowo otwarci na turystów. Jak w każdym innym kraju, spotkać można różne osoby, ale Europejczycy w tym kraju są mile widziani.

Zwiedzanie kolorowego miasta, Melaka. Przez wielu uważana za najpiękniejsze miasto kontynentalnej części kraju, potem pozostaje już tylko objeżdżanie wysp. Zamieszkiwane jest przez około 500tys. osób, położona na południe od stolicy – Kuala Lumpur, co roku ściąga dziesiątki tysięcy turystów. Z czego słynie miasto Malakka i od czego warto zacząć zwiedzanie?

Malakka: Jedno miasto – wiele religii

Jest to miasto wielu kultur, jeśli jesteś przedstawicielem jednej z głównych religii, z łatwością znajdziesz dla siebie odpowiednią i dużą świątynię. To też wartościowa informacja dla tych, co lubią poznawać inne kultury i wierzenia. Polecamy w szczególny sposób:

  1. Cheng Hoon Teng – świątynia założona przez chińskiego kapitana w 1645 roku, tu modlić się mogą przedstawiciele trzech systemów religijnych: Buddyzmu, Taoizmu i Konfucjanizmu. Niezwykła, kolorowa, barwna.
  2. Ruiny kościoła św. Pawła – jak łatwo się domyślić, tu pomodlić się nie da, jednak świątynia położona na wzgórzu oferuje zwiedzającym niezwykłą panoramę na miasto. Warto tu dotrzeć na zachód słońca i cieszyć się wspaniałym widokiem oraz zrobić zdjęcia.
  3. Masjid Selat – nowo wybudowany meczet na sztucznej wyspie. To z kolei miejsce, gdzie trzeba dotrzeć po zmroku, iluminacja ścian budowli robi ogromne wrażenie, tak jak i sama powierzchnia świątyni.

Melakka Malezja

Malakka: w dół rzeki – ciekawe miejsca

Patrząc na mapy, łatwo się zorientować, że Malaka Malezja przecięta jest na pół przez rzekę. Turyści cenią sobie wycieczki jachtami, dzięki którym z innej perspektywy oglądają nadbrzeże i poznają miasto. Przesuwając się w dół rzeki widzimy ciekawe miejsca, które warto zwiedzić w późniejszym czasie. Należeć do nich będą:

  1. The Shore Oceanarium. Tu zobaczyć można przeróżne okazy zwierząt, dla których środowiskiem naturalnym jest woda. Spacerujemy przez tunele i jesteśmy otoczeni wodą. To niezwykłe wrażenie i trudno je opisać nie będąc w środku. Poza tym znajdzie się tu wiele dodatkowych atrakcji dla najmłodszych. Wielu turystów przyciągają niezwykłe baseny z żółwiami.
  2. Most Chan Boon Cheng. Pod nim przepłyniemy, jak i pod wieloma innymi mostami, ale ten przypomina nieco mosty weneckie.
  3. Bastion Victoria. Portugalsko-holenderska twierdza zniszczona przez Brytyjczyków w 1807 roku. Znowu ruiny, jednak jest to jeden z niewielu obiektów pamiętających czasy kolonialne, stąd polecany jest w każdym przewodniku.
  4. Holenderski wiatrak i czerwony plac. To miejsce przyciąga wszystkich turystów. Jest wizytówką miasta i najczęściej fotografowaną przestrzenią w Melace. Zobaczymy tu też słynną wieżę zegarową, a w głębi chrześcijański kościół do dziś funkcjonujący.
  5. Młyn wodny. Na koniec czeka imponująca konstrukcja pierwszego w Malezji i zarazem największego w kraju młyna wodnego. Choć wydawać by się mogło, że jest to urządzenie pamiętające zamierzchłe czasy, to jednak prawda jest taka, że jego budowę rozpoczęto w 2007 roku, a ukończono rok później.

Melakka stare miasto

Odpocznij w Malakka

Kilka kilometrów na północ od ścisłego centrum miasta, ale nadal w obrębie Melaki znajduje się wyjątkowy park na wzgórzu, zwany Bukit Cina Wzgórzem Chińskim. Wzniesienie to ma historyczne znaczenie, jednak dziś – otoczone nowoczesną architekturą utraciło swoje znaczenie i służy okolicznym mieszkańcom do wypoczywania w cieniu drzew. Znaleźć tu jednak można pomnik poświęcony Chińczykom czy ślady po cmentarzu z lat 1860-1900. U stóp wzgórza w pobliżu jednego z wejść do parku, znajdziemy niezwykłą świątynię Sam Po Keng i historyczną studnię Perigi Hang Li Poh. Warto przyjrzeć się elementom zdobniczym świętego miejsca.

W pobliżu znajduje się również wiele restauracji. Mniej chętnie odwiedzane przez turystów, którzy raczej oblegają jadłodajnie w ścisłym centrum. Wiele z nich na pierwszy rzut oka nie wygląda dobrze i nie wszyscy mają odwagę, by coś w nich zjeść. Niesłusznie! To tu jadają mieszkańcy miasta, więc czekają nas prawdziwe smaki Malezji!