Wietnam to bez wątpienia kraj o wielu obliczach, które z roku na rok kusi tysiące turystów, zarówno poszukiwaczy szalonych przygód, jak również tych, którzy oczekują relaksującego wypoczynku. Egzotyczne wakacje w Wietnamie pozwolą każdemu turyście zapoznać się bliżej z kulturą oraz tradycjami Azji oraz odprężyć się wśród tropikalnej roślinności. Ponadto wielu turystów przyciąga tutaj wietnamskie jedzenie. Zatem co jeść w Wietnamie, aby w pełni zasmakować tamtejszej kuchni?

Co jedzą Wietnamczycy?

Z roku na rok wczasy z aktywnym zwiedzaniem w wybiera coraz szersza rzesza osób. Wśród wielu niezwykle uroczych miejsc można bez wątpienia wymienić Wietnam. Wycieczka do tego niezwykłego miejsca pozwala bowiem nie tylko zapoznać się z bogactwem kulturowym, lecz także posmakować poszczególne dnia wietnamskie.

Kuchnia wietnamska jest bowiem niezwykle smaczna, sycąca, kolorowa oraz przede wszystkim zdrowa. Wyjątkowe połączenie słodyczy owoców z ostrym smakiem papryczki chilli, kwaśnej limonki czy ostrym imbirem sprawia, że jedzenie w Wietnamie jest niezwykle pyszne oraz aromatyczne.

I co najważniejsze od wielu długich lat kuchnia wietnamska jest uznawana za jedną z najzdrowszych na całym świecie. W poszczególnych potrawach azjatyckich serwowanych w ekskluzywnych restauracjach nie ma bowiem ociekających tłuszczem mięs oraz gęstych i zawiesistych sosów. Zazwyczaj są tutaj serwowane świeże owoce, warzywa, zioła, kiełki, ryby, owoce morza, ryż oraz makaron ryżowy. A poszczególne smakołyki są bogato przyprawiane aromatycznymi potrawami. W poszczególnych potrawach jest także oczywiście mięso, ale to nie ono jest tutaj najważniejsze.

Wietnamskie jedzenie

Smaczna i zdrowa zupa mien a pho

Co prawdajedzenie uliczne w Wietnamie jest mocno zróżnicowane, ale wśród wielu oferowanych potraw ogromną popularnością cieszy się oryginalna w smaku zupa pho, która to jest znana w tym kraju od ponad stu lat. Powstała ona pod wyraźnym wpływem kolonialnej kuchni francuskiej i jest ona doskonała jako szybki lunch.

Zupa Pho jest w pewnym sensie odpowiednikiem polskiego rosołku. Jest ona bowiem gotowana na wywarze z mięsa. Może to być wieprzowina, wołowina, kurczak, ale z dodatkiem poszczególnych warzyw. Wyjątkowego smaku ten jedynej w swoim rodzaju zupie dodaje makaron ryżowy oraz wsadka z mięsa. Ponadto do zupy pho dodane są kiełki oraz listki pietruszki.

Zupę Pho można znaleźć niemalże w każdym barze szybkiej obsługi czy też ekskluzywnej restauracji. Ceny jedzenia w Wietnamie nie są zbyt wygórowane. Za talerz zupy pho trzeba bowiem zapłacić około 4 – 6 zł, czyli koło 2700-4000 Dongów.

Wietnamskie jedzenie - co zjeść w Wietnamie? Sajgonki

Sajgoniki – typowo wietnamska potrawa

Będąc na wczasach w Wietnamie koniecznie trzeba spróbować powszechnie tam serwowanych sajgoników. Ta wyjątkowa potrawa swym wyglądem przypomina bardzo mocno polskie krokiety, niemniej jej smak jest zupełnie inny. To flagowe danie wietnamskie jest bowiem, bardzo lekkie oraz delikatne w smaku

Wietnamskie sajgoniki są doskonałą przekąską, którą można skonsumować na szybko, pomiędzy zwiedzaniem kolejnych zakątków tego uroczego miejsca.
Powszechnie są one nazywane przez tamtejszą ludność Spring rolls. Są one przyrządzane z mielonego mięsa wieprzowego, makaronu z tapioki, warzyw, wietnamskich grzybów Mun oraz twardnika japońskiego.

Sajgonki zazwyczaj są podawane z sosem rybnym, rozrobionym z octem, wodą i cukrem czy też z płatkami kalarepy i nitkami marchwi. Tę niezwykle smaczną potrawę można dostać niemalże w każdym wietnamskim przydrożnym barze oraz restauracji. Jest ona podawana w kilku wariantach na przykład w wersji wegetariańskiej, z mięsem czy też z owocami morza.

Niezwykle smacznie sajgoniki smakują, jeśli są smażone na oleju, bowiem wówczas są bardzo syte oraz chrupiące. Niemniej na życzenie klienta są one także podawane w zdrowszej wersji, bez smażenia. W takiej wersji są one podawane z nadzieniem w skład którego wchodzi: makaron ryżowy bun, krewetki, plasterki wieprzowiny, zioła oraz sałata. Natomiast całość jest polewana z sosem z orzeszków ziemnych lub fermentowanego tofu.

Dania wietnamskie są naprawdę przepyszne, zatem warto je popróbować będąc tam na wakacjach.