Zawsze, kiedy Jesteś na wyjeździe jako turysta w danym kraju musisz dostosować się do kultury, etyki, religii, a także warunków, w tym zasad panujących w odwiedzanym kraju. W przeciwnym razie możesz zostać potraktowany jako intruz i być złowrogo odbieranym przez tubylców, rezydentów. Na pewno też nie chcesz, aby Ci się przytrafiło coś przykrego albo złego. Niezależnie od tego, czy to wycieczka albo Twoja podróż służbowa. Zatem co wolno, a czego nie powinno robić się, będąc w Wietnamie?
Jak mówi polskie przysłowie „Co kraj to obyczaj”. To, co w jednym miejscu jest znakiem dobrego wychowania, winnym może zostać odebrane jako przejaw braku kultury.
Tak samo jest w Wietnamie, kraj ten ma również swoje dziwaczne zwyczaje . Tkwiące bardzo głęboko, czyli są one solidnie zakorzenione w ich własnej kulturze, tożsamości narodowej.
Spis treści
Kultura jedzenia i picia w Wietnamie
Cały kraj żyje wokół tematu posiłków i spożywania ich. Wietnamczycy, spotykając własnych znajomych, zamiast się zapytać: „Co tam słychać?”, to częściej pytają się swoich znajomych: „Czy już jadłeś/łaś?”. Ich wspólne spożywanie posiłków jest jednym z głównych i zarazem -najważniejszych elementów kultury tego kraju. Tutejsi mieszkańcy zawsze mają okazję do pokazania swojej rodzimej gościnności oraz zawiązywania trwałych relacji, więzi międzyludzkich. Pomimo tego, kiedy jakaś rodzina dysponuje ubogimi możliwości finansowymi (z powodu niskich dochodów) – budżetu domowego. Natomiast w sytuacji uroczystych obiadów lub przyjazdów Gości- u nich, nie ma mowy o żadnym oszczędzaniu z ich strony. Wtedy jedzenia jest tyle, iż spokojnie wystarczyłoby na wyżywienie całej lokalnej wioski.
Dziwne zwyczaje- posiłki w domu spożywane na podłodze
W każdym wietnamskim domu wszystkie posiłki spożywa się je na podłodze –„metodą po turecku”. Jeżeli jest jedzenie, to również nie może zabraknąć też i picia.
Wietnamczycy z niebywałą regularnością lubują się, a więc sięgają po napoje różno- procentowe. Jednym z najpopularniejszych trunków alkoholowych w Wietnamie jest właśnie piwo. Ten dość powszechnie znany na całym świecie i w Wietnamie trunek można kupić w każdym ulicznym pubie, już za ok. 80 groszy. W dodatku rezydenci tego kraju zajmują się -domową produkcją wina ryżowego.
Dziwne zwyczaje- zbytnie przejadanie się
Doskonałym sposobem Wietnamczyków na wyrażenie lub okazanie tego, że potrawa im smakuje. Cechą tą jest właśnie – niemiłosierne mlaskanie. Ten charakterystyczny odgłos jest jak najbardziej dla nich naturalnym zachowaniem w ich kulturze jedzenia i picia oraz obycia (obyczaje, zachowania danej narodowości).
Dziwne zwyczaje- nadmierne picie, świętowanie z obojętnie jakiego powodu
Również powód do picia u nich znajdzie się zawsze. Przynajmniej jeden specjalny toast oraz po dokonaniu tego, uścisnąć danej osobie przyjacielsko dłoń.
U nich jest to traktowane jako swoisty ”rytuał zapoznania się,” do przejścia przez każdego nowego przybysza do ich kraju, a także domu – na linii: od nieznajomego do pozostania, w bliższych relacjach jako dobrzy i serdeczni przyjaciele.
Inaczej mówiąc, tzw. szybkiego „szota” należy wypić (strzelić sobie) także z każda inną osobą, z którą to coś nas łączy. Przykładowo ten sam kolor butów, ta sama sylwetka, ten sam kolor włosów lub ten sam model telefonu komórkowego itp. Zamieszkujący Wietnam ludzie nie piją tylko wyłącznie piwa oraz wina (Wietnamskie wino z korzeniami żeń-szenia), spożywają także i wódkę.
Czego nie wolno w Wietnamie jako Gość, turysta?
Turyści przebywający jako Goście w Wietnamie nie powinni się zbyt mocno eksponować (uczuć na zewnątrz, a tym bardziej uczuć miłośnych (amor-skich zalotów, zapędów). Oczywiście, jeżeli jesteśmy tam ze swoją drugą połówka, lepiej nie drażnić mieszkańców tego kraju. Powściągliwość w okazywaniu sobie uczuć w tym kraju to żelazna podstawa dobrego obycia się.
Wiadomo już, że Wietnamczycy nie oszczędzają na jedzeniu i piciu. Jest jednak jedna nadrzędna rzecz, w której wysoko cenią sobie umiar i dystans- właśnie w sferze uczuciowej. Niewątpliwie jest nią – ograniczone okazywanie sobie wzajemnych uczuć. Na ulicach nie zobaczymy, nie dostrzeżemy tu przytulających się ludzi. Natomiast nasze„słowiańskie trzy pocałunki na powitanie” z pewnością wprawiłoby w niemałe zakłopotanie lokalnych, rdzennych tubylców. Nawet podejście do dzieci sprawia wrażenie dość chłodnego, w porównaniu do traktowania dzieci, znanego z Europy. Rozczulanie się nad maluchami całuśne czułości, od stóp do głów to normalna codzienność w Polsce i w większości krajach świata, ale jednak nie w Wietnamie.
Czego nie robić w Wietnamie – hamowanie uczuć, a jednak nie do końca
Hamowanie uczuć, czyli zachowywanie przez tę narodowość sporej powściągliwości w okazywaniu sobie wzajemnych uczuć wcale nie oznacza, że Wietnamczycy są na ogół cichszymi osobnikami albo zimnymi uczuciowo, bądź otępionymi emocjonalnie. Wręcz przeciwnie, głośność i hałaśliwość to jedne z ich cech narodowości, będących na porządku dziennym są zachowania tj. np. wydzieranie się do słuchawki telefonicznej w kawiarni albo urządzanie karaoke pośrodku nocy, czy przekrzykiwanie się w trakcie rozmów w większym gronie to u nich codzienność.
Czego nie wolno w Wietnamie ? – brak szacunku do osób starszych
Szacunek do osób starszych i relacje rodzinne to w Wietnamie rzeczy święte. Z tego powodu nie warto okazywać nieuprzejmość i przejawiać jej żywo, wobec osób starszych. Według ich kultury społecznej – jest to podstawowym elementem dobrego wychowania. Kiedy rozmawiasz z nimi, nie powinno się: podnosić w ich kierunku głosu, trzymać rąk w kieszeniach spodni albo wytykać ich palcami.
Czego nie robić w Wietnamie ? – brak przestrzegania i uwagi dot. bezpieczeństwa ruchu drogowego
Uważaj: jak przechodzisz przez przejście dla pieszych, będąc w Wietnamie. Nie warto ignorować- zasady ruchu drogowego panujące w tym kraju. Zastanów się i uważaj na drodze, nie przechodź bezmyślnie przez przejścia dla pieszych, nawet jeżeli masz zielone światło na przejściu dla Ciebie.
Ponieważ Wietnamczycy z reguły nie stosują się do żadnych przepisów drogowych, jeżdżą jak prawdziwi furiaci drogowi.
Ciekawostki o Wietnamie
-Prawo jazdy, do pół roku trwania kursu. Zawsze kurs ten w tamtym kraju -jego wyrabianie trwa aż do sześciu miesięcy.
-Dlaczego w Wietnamie jest tak dużo skuterów nad rogach?
Otóż dlatego, że rząd tamtego państwa wprowadził 150% wartości podatek, pobierany od posiadanego samochodu, dlatego Wietnamczycy masowo jeżdżą skuterami.
Zdanie końcowe:
Wietnam to niezwykle ciekawy i piękny kraj. Pomimo wielu różnic -zachowaniu wietnamskiej ludności dla przybyszy z innych krajów. Innymi słowy, lekko mówiąc, są co najmniej dziwne. Jednak warto przynajmniej raz w życiu odwiedzić ten kraj. By później miło go wspominać akcentem „wietnamskiego savoir-vivre”
Najnowsze komentarze