Wietnam to państwo leżące w południowo – wschodniej Azji. Zyskało ono w ostatnich latach wielką popularność w oczach turystów, ze względu na wspaniałe krajobrazy oraz orientalne jedzenie, które możemy smakować na miejscu. Jednym z najpopularniejszych miejsc w Wietnamie jest miasto Sa pa położone w północnej części kraju.

Sapa Wietnam – pogoda

Północna część Wietnamu leży w strefie klimatu zwrotnikowego i wilgotnego. Cechą charakterystyczną takiego klimatu jest: wysoko temperatura, okresowe monsuny, bardzo wysoka wilgotność powietrza, znaczne opady deszczu oraz tajfuny. Temperatura w tej części kraju jest niższa niż na południu ale i tak nie ma co liczyć na ujemne wartości. Najchłodniejszym miesiącem jest styczeń, gdzie średnia temperatura wynosi około 14 stopni Celsjusza. Najcieplejszym miesiącem zaś będzie czerwiec, o średniej temperaturze 28 stopni Celsjusza. Jeżeli chodzi o opady deszczu to największe występują w okresie od maja do września, a od listopada do kwietnia powinny być najmniejsze.

Tarasy ryżowe w Wietnamie

Jedną z największych atrakcji w okolicy miasta Sa Pa są tarasy ryżowe . Są to plantacje, na których uprawia się ryż – najbardziej charakterystyczną potrawę w Wietnamie. Pola ryżowe najlepiej zwiedzać w okolicach wioski Cat Cat. Można do niej dotrzeć z miasta na piechotę, tak więc nie będzie nam potrzebny dodatkowy transport. Tarasy ryżowe zbudowane są w taki sposób, aby dać roślinom jak najlepsze warunki ku wzrostowi. Ryż, bardzo lubi dużo wody oraz ciepło. Taras więc budowane są na zboczach gór jako wielkie wały wypełniane wodą , na której uprawia się ryż. Z daleka tarasy przypominają wielkie schody prowadzące na szczyt góry. Budowane one są najczęściej z gliny, tak więc zwiedzając tarasy należy zaopatrzyć się w dobre i wysokie obuwie ( najlepiej kalosze ), dlatego że wszędzie jest błoto i woda. Pola ryżowe można zwiedzać wybierając się na specjalne trasy trekkingowe, po których mogą chodzić turyści. Z ich wysokości można podziwiać kolejne tarasy, gdzie tutejsi ludzie ciężko pracują po kolana w błocie i wodzie przy pomocy mułów. Jeżeli chcemy zobaczyć tarasy w pełnej okazałości pełne łanów ryżowych, to należy przyjechać tutaj w we wrześniu lub październiku, ale trzeba uważać na możliwe obfite opady deszczu.

Sapa - tarasy ryżowe w wietnamie

Sapa – Zwiedzanie

Miasto położone jest w na wysokości 1600 m n.p.m, co gwarantuje piękne górskie krajobrazy. Zwiedzanie miasta najlepiej zrealizować za pomocą motoru lub skutera, którym szybko i wszędzie możemy dotrzeć. Bardzo przydatne jest też wynajęcia przewodnika – koszt kilkudniowej wycieczki to około 15 dolarów. Miasto zamieszkuje plemię Hmongów, które posiada wiele chatek w mieście. Składa się ono z jednego pomieszczenia, gdzie zazwyczaj mieszka cała rodzina. W środku brakuje większości wyposażenia, które znamy z naszych domów, nie ma nawet łóżek. Na ulicach rzuca się w oczy brak mężczyzn. W mieście bowiem, to kobiety są osobami które utrzymują rodzinę poprzez handel na ulicy owocami albo oprowadzają turystów. Mężczyźni w tym czasie najczęściej zajęci są pracą w polu. Samo miasto jest bardzo biedne, podczas wędrówki po uliczkach można napotkać co chwilę domu zbite z desek, które ledwo co się trzymają.

sapa zwiedzanie, kiedy jechać?

Sapa – kiedy jechać

Warto pamiętać, że klimat Wietnamu jest dla nas nie naturalny. Duża wilgotność powietrza oraz wysoka temperatura będą nas na pewno szybko męczyć. Lato jest tutaj bardzo gorące oraz wilgotne, a pod jego koniec zdarzają się tajfuny oraz monsuny. Najlepszym więc miesiącem do zwiedzania północnego Wietnamu jest Luty, czyli miesiąc kiedy jesteśmy w środku sezonu w Wietnamie. Temperatura co prawda jest niska w okolicach 14 stopni Celsjusza ( w wysokich partiach gór może ona spaść nawet do 0 stopni Celsjusza ), ale za to możemy być pewni że deszcze będzie rzadkością. Dzięki temu będziemy mieć idealną pogodę do zwiedzania miasta i okolic podczas spacerów oraz trekkingu. W tym czasie też w Wietnamie obchodzi się nowy rok księżycowy, które jest najważniejszym świętem w tym państwie.