Wietnam to niezwykle urocze miejsce na świecie. Przepiękne krajobrazy oraz liczne zabytki sprawiają, że państwo to przyciąga miliony turystów z całego świata. Będąc w Wietnamie warto zasmakować orientalnej kuchni oraz wyśmienitych napojów. Wśród wielu z nich ogromną popularnością cieszy się kawa wietnamska. Zatem jaką kawę kupić w Wietnamie?

Najlepsza kawa wietnamska

Wietnam jest drugim po Brazylii eksporterem kawy na świecie. Kraj ten słynie z parzenia kaw o niesamowitym smaku oraz aromacie. Napój ten pojawił się w Wietnamie w dziewiętnastym wieku za sprawą francuskich kolonistów.

Wielu smakoszu uważa, że kawa wietnamska jest najsmaczniejsza. Wśród wielu cenionych gatunków można wymienić Robustę, niemniej uprawiana jest tutaj także Arabica oraz najdroższa kawa na świecie świata o nazwie Kopi Luwak.

 

Kawa kopi luwak Wietnam

Wybór kaw w Wietnamie jest ogromny, zatem każdy smakosz tego napoju z pewnością znajdzie tutaj napój kawowy na ciepło czy zimno, idealny dla swego podniebienia. Kawa z Wietnamu jest podawana na milion sposobów i zawsze smakuje wyśmienicie.

Wśród wielu oferowanych gatunków, największą popularnością cieszy się bez wątpienia kawa luwak Wietnam czyli ca phe chon. Na tle wielu innych kaw odróżnia się ona przede wszystkim sposobem pozyskiwania ziaren.

Zanim ziarna tej wyjątkowej, wietnamskiej kawy zostaną zebrane oraz poddane procesowi palenia, najpierw przechodzą przez układ pokarmowy zwierzęcia zwanego łaskunem palmowym. Następnie po strawieniu ich przez to zwierzę ziarenka są zbierane, dokładnie myte, suszone, a później palone i mielone.
Mimo iż proces pozyskiwania ziaren kawy Kopi Luwak jest dla wielu osób nieco obrzydzający, to przez wielu wyjątkowych smakoszy jest ona uważana za prawdziwy rarytas. Posiada ona bardzo gęstą konsystencję, czekoladowy aromat i nie ma w niej charakterystycznej dla wielu kaw goryczki.

Ogromna popularność kawy Kopi Luwak, sprawiła, że łaskuny w Wietnamie zostały prawie że całkowicie wyłapane. Dziś są one przetrzymywane w niewoli i wykorzystywane do produkcji tej smacznej kawy.

Wietnamska kawa jajeczna i nie tylko

Wśród wielu oferowanych kaw w tym państwie, ogromną popularnością cieszy się niesamowita w smaku kawa z jajkiem Wietnam. Napój ten w pewnym stopniu przypomina polski kogiel-mogiel z czasu PRL – u. W celu stworzenia gęstej oraz niezwykle pysznej pianki używane są jajka, które to są ucierane z cukrem.

Niezwykłym smakiem cieszą się także kawy z dodatkiem mleka skondensowanego, miodu, masła czy serka topionego. Po ich wypiciu nawet w niewielkiej ilości słodycz zawsze na długo pozostaje w ustach.

Wietnamskie kawy zazwyczaj są zaparzane przy użyciu prostego patentu z zaparzarkami phin, które to są ustawiane na wysokich szklankach. Oprócz wymienionych niezwykle popularne są także kawy z galaretkami z tapioki czy z dodatkiem czarnej fasoli. Poszczególne napoje są serwowane zarówno na zimno jak i na ciepło.

Wietnamska kawa - gdzie kupić

Gdzie można kupić wietnamską kawę?

Klasyczną kawę podawaną ze skondensowanym mlekiem można w Wietnamie zakupić prawie że w każdej kawiarni czy na ulicznym straganie. Natomiast, gdy zależy nam na tym, aby skosztować wietnamskiej kawy zwanej – ca phe trung, to wówczas należy pojechać na północ Wietnamu, do Hanoi, gdzie znajdują się iczne kawiarnie serwujące ten niezwykły napój.

Z kolei wyśmienitą kawę z jogurtem czy kawę smoothie można bez problemu wypić zarówno na północy, jak i południu tego kraju. Będąc w uroczym mieście Hanoi warto z pewnością skusić się na kawowo – bananowy koktajl o nazwie – sinh to ca phe chuoi bo czy też na obłędną w smaku mrożoną kawę mrożoną z kokosem. Wariantów jest sporo, zatem każdy smakosz może wybrać kawę idealną dla swego podniebienia.