Wyobrażając sobie Azję, na myśl przychodzi wiele różnych krajów – zwłaszcza tych wielkich – Chiny, Indie, Wietnam, Tajlandia, Japonia. Tymczasem, prawdziwy urok znajduje się w miejscach mniej uczęszczanych, mniej znanych na całym świecie. Jedno z takich wyjątkowych miejsc, w którym zderzymy się z najstarszą historią ludzkości, przebijającą historię Greków, Rzymian czy Egiptu, a nawet Żydów – jest Bagan Birma.

To wyjątkowe miejsce zabiera nas w czasie – jakkolwiek, aby pozostać w mieście Bagan w Birmie, należy uiścić odpowiednią opłatę, która nie jest zbyt niska. Bagan jest jednak zdecydowanie więcej warte, niż kilkanaście dolarów do zapłaty. Birma świątynie znane są ze swoich oryginalnych kształtów i ceremonii na całym świecie, jednak w Baganie spotkamy się z czymś, czego jeszcze nie widzieliśmy nigdzie indziej, niezależnie od tego, ile miejsc w świecie zdążyliśmy już do tej pory zwiedzić. Świątynie te do dnia dzisiejszego są wykorzystywane jako klasztory dla mnichów – o wyjątkowym kształcie, przywodzą na myśl nieco ule wykonywane przez pszczoły. Wykonane z materiałów o odcieniu czerwonym lub brązowym doskonale wpasowują się w przepiękny, naturalny, otaczający je krajobraz.

Na co zwrócić uwagę podczas pobytu w Bagan?

Przebywając w tym mieście, należy koniecznie udać się do starożytnej jej części, doskonale utrzymanej i prezentującej niesamowite wiekowe odkrycia. Bagan Myanmar to miejsce, które opowie Ci doskonale swoją historię – niemalże od zarania dziejów. Nie od dzisiaj wiadomo, że wiele ludów europejskich, w tym Słowianie, przybyli z terenów Indii i okolicznych – stąd część ludów Europy nazywana jest także ludami indoeuropejskimi. Przebywając w tym pięknym zakątku, możemy przenieść się w czasie i wyobrazić sobie, jak mogło wyglądać życie ludów przed ich emigracją na tereny europejskie. Ponadto, miejsce to – Myanmar jest tak tajemnicze, że działa na wyobraźnię. Na miejscu możemy dowiedzieć się wiele ciekawostek, które nigdy wcześniej nie przyszłyby nam do głowy.

Bagan Myanmar - Birma świątynie

Bagan – dlaczego nie jest popularne?

Niestety, Azja nie cieszy się zbyt wielką popularnością wśród turystów, za wyjątkiem Tajlandii i może Japonii. A szkoda, ponieważ każde państwo azjatyckie ma swoją własną, unikalną i niepowtarzalną historię i kulturę, odzwierciedloną w miejscowej architekturze, a także kuchni. Tym, co wpływa na brak zainteresowania mniej uczęszczanymi szlakami turystycznymi, jest mała znajomość kultury, obawy co do możliwości dogadania się z miejscowymi oraz brak poczucia bezpieczeństwa na nieznanym terytorium. Szkoda, ponieważ wiele takich miejsc to prawdziwe perełki dla tych, którzy lubią przygody i poznawanie czegoś nowego, unikalnego i wyjątkowego na swój sposób.

Dlaczego jednorazowa wycieczka do Baganu sprawi, że nigdy o nim nie zapomnisz

Bagan ma w sobie to coś – urokliwe wschody i zachody słońca, wiele czerwonych świątyń położonych w otoczeniu zielonych drzew. Niezwykła gościnność i “ludzkość” tutejszych mieszkańców, proste życie, jednak niezwykle urokliwe w porównaniu do szybkiego tempa życia w krajach europejskich. Niesamowite zwyczaje, a także tradycje, kuchnia, bezpośredniość miejscowych. Warto zapamiętać, że przebywając w Baganie nie wolno dotykać drugiego człowieka w miejscach publicznych – dotyk jest niewskazany, natomiast miejscowi chętnie opowiadają o swoim stylu życia oraz dzielą się swoją wiedzą na temat tego cudownego regionu. Niezależnie od tego, ile potrwa wizyta w tym miejscu – nie zapomnimy go do końca naszych dni.