Wśród osób aktywnych fizycznie jest wiele kobiet, które dbają o sprawność i zachowanie zgrabnej sylwetki. Niezależnie od tego, czy ćwiczysz na siłowni, biegasz, jeździsz na rowerze lub nartach, przyda ci się bielizna termoaktywna. Dzięki niej uprawianie sportu stanie się bardziej komfortowe i przyjemne.

1. Czym jest damska bielizna termoaktywna?

2. Getry termoaktywne. Jakie wybrać?

3. Nie tylko legginsy

Czym jest damska bielizna termoaktywna?

Panie, częściej niż panowie, wykonują ćwiczenia, których celem jest wyszczuplenie i wzmocnienie nóg. Dlatego dobrym pomysłem jest sprawienie sobie termoaktywnych getrów. Świetnie sprawdzają się do uprawiania sportu zarówno latem jak i zimą. Ich różne modele i kolory można znaleźć np. na evertrek.pl.

Bielizna termoaktywna, zwana też termiczną, jest rodzajem bielizny dla kobiet aktywnych fizycznie. Wykonana jest z ze specjalnego rodzaju tkaniny, która skutecznie odprowadza nadmiar wilgoci na zewnątrz i jednocześnie pozwala skórze oddychać, co zapewnia komfort i wygodę w czasie nawet bardzo intensywnego treningu. Dzięki własnościom materiału, skóra pozostaje sucha. Najczęściej są to tkaniny z tworzyw sztucznych, ale produkuje się je także z wełny merino, oraz z dodatkiem związków srebra, które mają właściwości antybakteryjne. Zapobiega to rozwojowi drobnoustrojów, powodujących przykry zapach potu, a bielizna długo zachowuje świeżość. Niezależnie od użytych materiałów, bielizna taka jest bardzo elastyczna, ale jednocześnie delikatna i ściśle przylega do ciała.

Getry termoaktywne. Jakie wybrać?

Wszystko zależy od rodzaju aktywności i warunków atmosferycznych podczas uprawiania sportu. Getry, czy też legginsy termoaktywne mogą być cienkie, średnio grube lub grube. Cienkie dobrze sprawdzą się na treningu w siłowni, lub biegania na świeżym powietrzu latem. Grubsze są odpowiednie do trekkingu lub jazdy na rowerze wiosną lub jesienią, ponieważ chronią przed wiatrem i chłodem. Na narty lub snowboard przeznaczone są najgrubsze legginsy, kiedy termometry wskazują temperaturę poniżej zera. Stanowią one znakomitą ochronę przed wyziębieniem ciała w czasie białego szaleństwa. Panie, które obawiają się szybkich zmian temperatury w czasie uprawiania sportów zimowych, powinny zaopatrzyć się w bieliznę ze wspomnianej już wełny merynosów. Dla kobiet o wrażliwej skórze, najlepsze będą getry bezszwowe. Takie modele chronią bowiem przed otarciami we wrażliwych miejscach, np. w pachwinach i pod kolanami.

Nie tylko legginsy

W każdym sklepie sportowym, internetowym lub stacjonarnym można nabyć komplet bielizny termoaktywnej, czyli np. bluzy, getry, majtki, koszulki i biustonosze. W ofercie znajduje także odzież termiczna, wykonana z warstw materiału przedzielonych membraną, która zapewnia ochronę przed deszczem i wiatrem. W asortymencie są kurtki i spodnie, lekkie i miękkie w dotyku, a mimo to chroniące przed utratą ciepła. W takim ubraniu z pewnością nie zmokniemy, nawet jeśli w czasie jazdy na rowerze lub wycieczki w góry zaskoczy nas deszcz lub śnieg.

O bieliznę termiczną należy odpowiednio dbać, chociaż jest ona odporna na nieprzyjemną woń potu. Niezależnie od tego, czy wykonana jest z materiałów syntetycznych, czy z wełny merino, należy ją regularnie prać. Można robić to ręcznie, lub w pralce, w temperaturze 30 stopni. Po praniu ręcznym bielizny termoaktywnej nie wolno wykręcać, aby nie straciła swoich właściwości takich jak elastyczność i miękkość. Dobrze jest też kupić antyalergiczny płyn do prania, który nie powoduje podrażnień skóry.