Łotwa to niewielki kraj nadbałtycki, który coraz częściej odwiedzany jest przez polskich turystów. Jest to jeden z najmniejszych krajów Europy – ma powierzchnię nieco ponad 64 tysięcy kilometrów kwadratowych i zamieszkuje go około 2 miliony osób. Mimo to, na Łotwie znajdziemy wiele wspaniałych miasteczek, przepiękne, bałtyckie plaże oraz wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży.

Łotwa – co warto odwiedzić?

Z pewnością największą atrakcją Łotwy jest jej stolica – Ryga. Początki historii miasta sięgają X wieku, a do dziś na terenie Rygi znaleźć można wiele średniowiecznych zabytków. Podczas zwiedzania Łotwy warto odwiedzić również niewielką, zabytkową miejscowość Sigulda oraz pobliski Park Narodowy “Gauja”, w którym podziwiać można wspaniałe lasy sosnowe i świerkowe, rzeki i jeziora.

Choć wybrzeże łotewskiej części Morza Bałtyckiego nie jest długie, znajduje się tu jeden z najpopularniejszych na wschodnich brzegach morza kurortów wypoczynkowych – Jurmała. W mieście znajdują się ośrodki wypoczynkowe i uzdrowiska, świetnie rozwinięta baza gastronomiczna, niewielki port morski, a także wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi.

Łotwa ciekawostki

  1. Łotwa to kraj niemal w całości nizinny. Znajduje się tu niewiele wzgórz, a najwyższe z nich – Gaiziņkalns – ma wysokość zaledwie 312m n.p.m.
  2. Mimo, że Łotwa nie graniczy z Niemcami, niemal na każdym kroku widać tu silne wpływy niemieckiej kultury, kuchni i języka. Przez przeszło tysiąc lat kraj ten znajdował się pod panowaniem Niemców.
  3. Najstarsze ślady ludzkiego osadnictwa na terenie dzisiejszej Łotwy sięgają 3 tysięcy lat. To właśnie wtedy na obszar kraju przywędrowali osadnicy fińscy.
  4. Niemal 40% ludności Łotwy nie jest rodowitymi Łotyszami. Są to głównie potomkowie napływających w czasach panowania Związku Radzieckiego Rosjanie, a także inne narody słowiańskojęzyczne (m.in. Polacy, Białorusini, Ukraińcy).
  5. Od 2014 roku oficjalną walutą Łotwy jest euro.
  6. Na terenie Łotwy znajduje się ponad 5 tysięcy jezior.
  7. Oficjalnym językiem kraju jest język łotewski, jednak duża część ludności posługuje się językiem rosyjskim.
  8. Łotwa graniczy z czterema państwami: Rosją, Białorusią, Litwą i Estonią.
  9. Plaże łotewskie w większości są piaszczyste i posiadają łagodne zejście do wód Morza Bałtyckiego. W niektórych miejscach występują klify, a także tereny wydmowe.
  10. Aż 10% powierzchni kraju zajmują bagna, mokradła i torfowiska.