5 najpiękniejszych norweskich fiordów.

Tworzą najpiękniejsze miejsca na ziemi. Są bajkowe i dzięki nim człowiek jeszcze nigdy nie był tak blisko natury. Ich piękno zachwyca. Norweskie fiordy to cud natury. Polodowcowe jeziora, otoczone górami tworzą zachwycające dech w piersiach krajobrazy. Norweskie fiordy. Które warto zobaczyć?

Nærøyfjord

Jego piękno najlepiej jest podziwiać z pokładu pływającego po jeziorze statku. To jeden z najpiękniejszych, ale też najwęższych fiordów. W punkcie najcieńszym ma tylko 250 metrów. To najbardziej popularny fiord, najczęściej umieszczany na pocztówkach. Jego piękno doceniono, wpisując go na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Geiranger to malownicza wioska leżąca u stóp jeziora.

Geirangerfjord

Ten fiord również wpisano na listę UNESCO. Zachwyca spektakularnymi wodospadami. Dwa najbardziej popularne i tłumnie oblegane przez turystów to Ślubny Welon i Siedem Sióstr. Oba można podziwiać podczas rejsu promem. Statki kursują pomiędzy dwoma malowniczymi miejscowościami: Geiranger i Hellesylt.

Sognefjord

Jest najdłuższym fiordem na świecie. Jego długość to 204 kilometry. To także najgłębszy fiord, którego głębokość dochodzi nawet do 1308 m. Leży około 60 km od Bergen i właściwie dzieli w środku kraj na dwie połowy. Ten fiord najdalej wkradł się w ląd. Sognefjord obejmuje też najwyższy szczyt Norwegii- Galdhøpiggen (2469 m n.p.m.)

Hardangerfjord

Swój początek bierze już w Oceanie Atlantyckim i ciągnąc się przez długość 174 kilometrów, rozciąga się aż po płaskowyż Hardangervidda. Zwany jest również „królową fiordów”. Ma dostojny charakter. Otoczony niższymi górami stwarza dobry mikroklimat na uprawę drzew owocowych. Tereny wokoło Hardangerfjord nazywa się sadami Norwegii.

Lysefjord

Jego charakterystycznym elementem jest wystający z wody twór skalny zwany Preikestolen. To klif, który w rzeczywistości jest pionową skałą. Ma ona wysokość 604 m. Podtrzymuje znajdujący się u jej szczytu płaskowyż o powierzchni 600 metrów kwadratowych. Bardzo malowniczy fiord, najbardziej wysunięty na południe.