1. Kościół św. Łazarza i Muzeum Kościelne Larnaka.

Święty Łazarz przybył na Cypr po zmartwychwstaniu przez Jezusa Chrystusa. Został wyświęcony na pierwszego biskupa Kition przez apostołów Barnabę i Pawła i mieszkał w tym mieście przez trzydzieści lat. Jego grób znajduje się pod sanktuarium kościoła, którego nazwa pochodzi od jego imienia. Święty jest tak czczony, że na osiem dni przed Wielkanocą, w dniu św. Łazarza, odbywa się procesja na jego cześć. Podczas procesji ikona świętego Łazarza jest niesiona przez ulice Larnaki. Obok kościoła znajduje się Muzeum Bizantyjskie, w którym wystawione są ważne ikony religijne, artefakty i relikwie. Wybudowany około 900 roku n.e. kościół św. Łazarza jest jednym z najważniejszych zachowanych zabytków bizantyjskich na całym Cyprze. Znajdujący się na placu jego imienia, w centrum miasta, wspaniały kamienny kościół Agios Lazaros jest jednym z najciekawszych przykładów architektury bizantyjskiej na Cyprze i jest zbudowany nad samym grobowcem świętego. Zbudowany w IX wieku przez cesarza bizantyjskiego Leona VI, kościół został odrestaurowany w XVII wieku. Chociaż trzy kopuły i oryginalna dzwonnica kościoła zostały zniszczone w pierwszych latach rządów osmańskich, pokryty złotem ikonostas przetrwał bez uszkodzeń i jest doskonałym przykładem barokowej rzeźby w drewnie.

2. Promenada Finikoudes.

To jest najsłynniejsza droga w Larnace. Jest wyłożona wysokimi palmami. Plaża Finikoudes Beach jest jedną z najlepszych plaż w okresie letnim. Z tropikalnym otoczeniem przypominającym oazę, z całą gamą dostępnych atrakcji i rozrywek, dzień będzie po prostu przelotny. Liczne restauracje, kawiarnie, sklepy i znane sieci spożywcze ustawiają się równolegle do plaży, która jest zaśmiecona łóżkami słonecznymi. Na głównej promenadzie na plaży Finikoudes często odbywają się karnawały i festiwale. Jest ona uważana za jeden z najprzyjemniejszych nadmorskich obszarów rozrywki w całym Cyprze. Ta piękna aleja wzdłuż piaszczystej plaży na popularnym nadmorskim wybrzeżu miasta mieści wspaniałe hotele, kawiarnie, puby, kluby i restauracje wszystkich kuchni. Wzdłuż tej słynnej piaszczystej plaży, która jest zarówno brzęcząca jak i przyjazna w dzień i w nocy, czy to latem, zimą, wiosną, czy też jesienią, zajęcia są wydarzeniem non-stop, ponieważ fani plaży i pływaki współdziałają z turystami odwiedzającymi muzea, zabytkowe budynki, jadalniami w restauracjach, i którzy wszyscy weselą się z miejscowymi. Spacery po promenadzie są prawdopodobnie najczęstszą formą aktywności – wiele osób spaceruje po promenadzie nocą i dniem. Regularne wycieczki statkiem można odbyć z przystani, która znajduje się w punkcie wyjścia na promenadę.

3. Ulica Piale Pasha.

Ulica o nazwie Piale Pasa jest idealnym miejscem, aby cieszyć się jedzeniem w jednej z tradycyjnych lub nowoczesnych restauracji. Można wybrać się na spacer nad Morzem Śródziemnym, będąc otoczonym z jednej strony przez średniowieczny zamek Larnaka, a z drugiej przez plażę Mackenzie. Niedawno ten pasek przy plaży został przekształcony w ulicę – dosłownie nad morzem, w malowniczą i nowocześnie zaprojektowaną ścieżkę spacerową. Ulica ta jest przedłużeniem alei Athenon Avenue (Finikoudes) i poprzedza słynną dzielnicę Mackenzie. Składa się z drogi dla pojazdów, a także specjalistycznych tras dla rowerów i pieszych.

4. Słone jezioro Larnaka – Larnaca Salt Lake & Hala Sułtan Tekke Meczet.

Po przybyciu na międzynarodowe lotnisko w Larnace, pierwszym miejscem, które Cię zainteresuje jest Słone Jezioro w Larnace. Jest to wspaniałe miejsce przyrodnicze. Całkowita powierzchnia Jeziora Słonego w Larnace wynosi 2,2 km² i jest ono uważane za jeden z najważniejszych terenów podmokłych na Cyprze, gdzie występuje szereg roślin, ptaków i dzikich zwierząt. Jego historia jako naturalnego siedliska życia morskiego sięga 3 do 5 milionów lat wstecz. Rzeczywiście, życie kopalne w tym wieku można znaleźć w okolicznych wzgórzach. W epoce prehistorycznej Jezioro Słone było zatoką. Od XVII wieku p.n.e. był naturalnym portem dla prehistorycznego miasta obok Hala Sułtan Tekke, ale następnie został opuszczony przez mieszkańców w XI wieku p.n.e. Naturalny port został zniszczony mniej więcej w tym samym czasie, co w momencie zamknięcia zatoki, i w ten sposób powstało centralne Słone Jezioro. Wykopaliska w regionie ujawniają, że mógł to być jeden z pierwszych naturalnych portów, który ułatwiał handel między Cyprem a wielkimi cywilizacjami tego obszaru w czasie, gdy właśnie rozpoczynała się międzynarodowa wymiana morska. Jednym z ważniejszych i bardziej kosztownych eksportów tego prehistorycznego miasta i sąsiedniego miasta Kition, które przeżywało rozkwit, były porfirowo-czerwone matryce, wykonane z soków z muszli mureksowych. Skorupki te były obfite w zatoce i do tej pory w zatoce Larnaca, gdzie woda w słonym jeziorze często miała czerwonawy kolor. Jak można wywnioskować z nazwy jeziora, sól była kolejnym cennym prehistorycznym produktem jeziora, który był w dużym stopniu eksploatowany przez wieki aż do niedawna. Wielu historyków, pochodzących jeszcze z czasów przed Chrystusem, opowiadało o wielkiej jakości tutejszej soli i dużych dochodach z jej eksportu. Hala Sułtan Tekke: Datowana na około XVIII wiek, zbudowana jest na grobowcu, który według tradycji należy do Umm Haram, przybranej matki proroka Mahometa.

Słone jezioro Larnaka

5. Wrak Zenobii.

Wrak Zenobii jest absolutną koniecznością dla wszystkich poważnych nurków odwiedzających Cypr. Jeśli nie jesteś nurkiem, ale chciałbyś zobaczyć wrak statku Zenobia, możesz zdecydować się na łódź o szklanym dnie z przystani Larnaka. Zenobia była szwedzkim promem typu roll-on-roll-off, który został załadowany 104 przyczepami i ciężarówkami, kiedy zatonął w swoim dziewiczym rejsie na Cypr w czerwcu 1980 roku u wybrzeży portu rybackiego Larnaka. Obecnie wrak Zenobii leży na jej lewej burcie na głębokości 42 metrów i 1,5 km od brzegu. Górna część wraku znajduje się 16 metrów pod powierzchnią wody. Widoczność wody jest w normalny dzień do 50 metrów, a temperatura waha się od 16oC zimą do 27oC latem. Zenobia stała się obecnie chronioną sztuczną rafą, a wiele gatunków ryb stało się ich naturalnym środowiskiem życia, w tym Sea Bass, Dusky and Striped Groupers, Parrotfish, Amberjacks, Barracuda, odmiana Bream i Wrasse oraz wiele innych. W rzeczywistości życie morskie we wraku i wokół niego jest wyjątkowe, a miejsce nurkowania znajduje się obecnie w pierwszej dziesiątce miejsc nurkowych na świecie.

6. Larnaka Średniowieczny zamek.

Na końcu Alei Ateńskiej, na końcu Promenady Palmowej i na początku drogi Makenzie Beach, stoi Zamek Larnaka. Został on zbudowany w XII wieku jako pierwsza fortyfikacja epoki bizantyjskiej. Pierwsze pisemne świadectwo o zamku pochodzi z XIV wieku, kiedy to chronograf Floriusz Boustronius datował go na lata Jakuba I, króla luzignijskiego (1382-1398 n.e.), który zbudował go dla ochrony portu. W tym okresie Genowesjanie zajęli miasto Famagusta. Następnie Luzignijczycy potrzebowali wybudować dla swoich potrzeb kolejny duży port. Źródła w XVIII wieku utrzymują, że zamek został zbudowany przez Turków w 1625 roku n.e., mimo że od 1570 roku n.e. stacjonował tam garnizon turecki. Do 1948 roku, w latach kolonialnych Wielkiej Brytanii, Anglicy używali zamku jako więzienia i do egzekucji skazańców.

7. Plaża Mckenzie – Mackenzie Beach Larnaka

Plaża ta, nagrodzona Błękitną Flagą, znajduje się obok międzynarodowego lotniska w Larnace. Połóż się na drobnym szarym piasku lub wykąp się w wodzie i obserwuj jak samoloty zbliżają się do lądowania na lotnisku. Morze jest spokojne i wiele osób spaceruje równolegle wzdłuż krawędzi wody. Są tu bardzo dobre udogodnienia; toalety, przebieralnie i wiele innych. Ratownicy mają stałą służbę w miesiącach letnich. W ofercie są sporty wodne, w tym windsurfing. Plaża Mackenzie jest również uroczym miejscem do spożywania posiłków, a równolegle do niej znajduje się szereg restauracji, z których roztacza się piękny widok na Morze Śródziemne podczas picia i jedzenia. Dojazd do Mackezie Beach jest bardzo łatwy, z dużą ilością miejsc parkingowych za restauracjami. Na plaży Mackezie (szczególnie latem) można odkryć mnóstwo życia nocnego. Wypij spokojną kawę lub koktajl przy przyjemnej plaży lub zatańcz całą noc w brzęczących barach i klubach.

8. Agroturystyka w wioskach Larnaca.

Z dala od obszarów turystycznych, krajobraz Larnaki jest bogaty w tradycyjne wioski, wąskie uliczki, małe kościółki, odległe klasztory i malownicze widoki. Wioski otaczające miasto Larnaka są obdarzone bogactwem historycznym, przyrodniczym i kulturowym. Te tradycyjne miejsca wzbogacają i uzupełniają wspaniałe środowisko naturalne, z lokalnym charakterem i tradycyjną architekturą. W tym środowisku można poznać tradycje mieszkańców wioski: proste, spokojne rytmy wiejskiego życia, ludowe zwyczaje, codzienne czynności i autentyczne smaki tradycyjnej kuchni; wszystko to przefiltrowane przez poczucie prawdziwej gościnności.

9. Osada Neolityczna Choirokoitia (UNESCO).

Ta wspaniała neolityczna osada, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, została dobrze zachowana. Miejsce to przedstawia okres neolitu na Cyprze, oferując wgląd w kulturę neolitu na tym obszarze. Na tym terenie znajduje się 5 mieszkań, które zostały zrekonstruowane w oparciu o neolityczną formę budowlaną. Podczas rekonstrukcji wykorzystano te same metody budowy i materiały, jak w przypadku samych obiektów znalezionych w domach podczas wykopalisk do ich wyposażenia. Miało to na celu zapewnienie prawdziwego i dokładnego wrażenia o wsi, jaka była wtedy, wszystkie te lata temu.

Osada Neolityczna Choirokoitia

10. Klasztor Stavrovouni.

Znajdujący się na szczycie góry klasztor Stavrovouni, poświęcony Krzyżowi Świętemu, został założony w 330 r. n.e. przez świętą Helenę, matkę świętego Konstantego Wielkiego. Konstantyna Wielkiego. Z podróży do Ziemi Świętej przywiozła ze sobą kawałek Krzyża Świętego, od którego klasztor wzięła swoją nazwę. Ludzie mogą przyjeżdżać, aby go czcić, ponieważ jest on owinięty w wielki srebrny krzyż. Z klasztoru, ze względu na jego położenie, można podziwiać okolicę wraz z zatoką Larnaca. Klasztorne braterstwo jest wyjątkowo pobożne, zachowując ścisłe śluby, zbliżone do tych z góry Athos w Grecji. Kobietom nie wolno przebywać w klasztorze, chociaż jeden z mnichów przychodzi na kilka dni, by się do nich wyspowiadać. Mężczyźni mogą odwiedzać klasztor codziennie od świtu do zmierzchu, z wyjątkiem godzin od 12.00 do 13.00 (15.00 w lecie). Klasztor Agia Varvara (Święta Barbara) leży u podnóża góry, a tamtejsi mnisi są znanymi malarzami ikon, których ikonografia cieszy się dużym uznaniem na całym Cyprze.

11. Kitesurfing w Kiti Softades.

Pervolia Beach jest znanym miejscem dla fanów sportu, zwykle w weekendy robi się dość tłoczno. Pervolia Beach jest położona bardzo blisko głównego miasta i jest gorącym miejscem dla miłośników kite-surfingu na wszystkich poziomach zaawansowania. Chociaż plaża nie jest szczególnie piaszczysta, ma 10 km długości, płytkie wody, niewielu pływaków i stałe wiatry od świtu do zmierzchu. Krystalicznie czysta woda i brzeg przełamują fale. Silne termiczne wiatry zazwyczaj pochodzą z południa, południowego zachodu, które stwarzają idealne warunki do uprawiania freestyle’u, długich dystansów i skoków kite-surfingu. Dla tych, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności są dostępne szkoły na miejscu lekcji i praktyki. Jadąc w głąb lądu z dala od plaży, znajdują się tam otwarte pola, a wielu kite-surferów używa ich jako miejsca do wodowania i lądowania swoich latawców.

12. Kamares (Rzymski akwedukt).

Te okazałe łuki są częścią starożytnego akweduktu Larnaca. Akwedukt ten został zbudowany w czasach rzymskich. W 1745 roku gubernator otomański zrekonstruował cały projekt, opierając się na istniejących obiektach. Łuki do 1936 roku kierowały wodę z rzeki Tremithos do Larnaki.

Rzymski-akwedukt-Kamares

13. Petreon Park rzeźb.

Nazwa parku pochodzi od greckiego słowa “petra” (kamień) i odnosi się do materiału użytego do wszystkich dzieł sztuki. Jest to wspaniały park, miejsce dla wszystkich; dla ludzi szukających ciszy, spokoju, miejsca do medytacji, do nauki rzeźbienia kamienia w odpowiednich rękach, dla szkół do nauki historii każdego dzieła sztuki i dla dzieci do odkrywania. Można też usiąść w pięknych i idyllicznych miejscach w cieniu, aby rysować, malować, rzeźbić razem z mistrzami sztuki. Park Petreon we wsi Mazotos jest parkiem prywatnym i po uzgodnieniu jest otwarty dla zwiedzających. Zapraszamy wszystkich Państwa do odkrycia wyjątkowości Parku Rzeźby Petreon i jego mistrzów – pana Savvy.

Petreon Park rzeźb

14. Park Wielbłądów.

Park Wielbłądów jest miejscem, gdzie można zobaczyć zwierzęta, które tam żyją, takie jak strusie, lamy, kozy, jelenie, kuce, kangury, żółwie, ryby, różne ptaki i wiele innych. Park Wielbłądów, który znajduje się na Mazotosie, znajduje się zaledwie 15 minut od lotniska w Larnace i jest dogodnie położony pomiędzy Larnaką, Nikozją i Limassol. Wchodząc do Parku, docenisz, że jest to naprawdę wspaniały dzień dla całej rodziny. Są tu place zabaw dla dzieci, gry i wiele innych rozrywek, z których można korzystać.