Uprawianie joggingu w górach cieszy się rosnącą popularnością z wielu powodów. Oprócz tego, że dostarcza nam ciekawych wrażeń wzrokowych, to niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych, a także bardzo dobrze wpływa na efekty treningowe. Podpowiadamy, jak przeprowadzić trening biegowy w górach, aby czerpać z niego jak najwięcej korzyści.

Zalety trenowania biegów w górach

Na początek warto wskazać na kilka ważnych korzyści wynikających z trenowania biegów w górach. Taki trening przede wszystkim doskonale dotlenia. Warto wiedzieć, że im wyżej, tym powietrze jest bardziej rozrzedzone, a więc i oddychanie jest trudniejsze, gdyż organizm produkuje więcej czerwonych krwinek, a to z kolei sprawia, że tlen jest szybciej rozprowadzany po naszym organizmie. Trening w górach doskonale również wpływa na nasze mięśnie – stymuluje je do wzmożonego wysiłku i w zależności od tego, czy robimy podbiegi w górę czy zbiegi w dół, pracują inne ich partie. Dzięki temu nawet krótki dystans w górach przynosi więcej korzyści i lepsze efekty treningowe niż nawet kilkukrotnie dłuższa trasa po płaskiej, asfaltowej nawierzchni. Nie można również nie zwrócić uwagi na ogromną zaletę z takich treningów, jaką jest możliwość spędzenia czasu w pięknej, naturalnej scenerii, która o każdej porze roku dostarcza mnóstwa wrażeń i sprawia, że trening jest dużo przyjemniejszy mimo dużego wysiłku.

Przygotowanie do treningu w górach

Jeśli do tej pory nie mieliśmy okazji biegać w górę, musimy dobrze przygotować się do tego rodzaju aktywności. Przede wszystkim należy odpowiednio “zmotywować” nasze mięśnie do innego typu wysiłku. Jak to zrobić? To naszych regularnych treningów biegowych dodajmy trening wzmacniający ukierunkowany przede wszystkim na dolne partie mięśni. Mogą to być przysiady z obciążeniem, wykroki i zakroki na stopniach, wspięcia na piętach. Dzięki temu przyzwyczaimy mięśnie do nowych warunków treningowych.

Nie zapomnijmy również o treningu rąk, które będą wykonywały wzmożoną pracę podczas wysiłku w górach. Polecamy pompki czy wznosy ramion w bok i w przód z obciążeniem.

Planowanie treningu

Pamiętajmy o tym, że trening biegowy w górach wygląda nieco inaczej niż ten na płaskiej nawierzchni, Przede wszystkim będzie on złożony z odcinków, na których będziemy wykonywać podbiegi, biegi po wypłaszczonej powierzchni czy zbiegi w dół, będą one przeplatane również marszem. Podbiegi będą wykonywane w wolniejszym tempie niż bieg po płaskiej powierzchni z racji tego, że jest bardziej męczący. Po przebyciu dłuższego odcinka pod górę, należy dać odpocząć kręgosłupowi przystając na chwilę i opierając dłonie na udach. Natomiast zbiegi należy wykonywać slalomem lub krokiem odstawno-dostawnym.

Strój i obuwie do biegania górskiego

Ważnym aspektem przygotowań do biegów górskich jest strój. Ma on nam zapewnić odpowiedni komfort oraz bezpieczeństwo w zmieniających się warunkach górskich. Ubiór powinien składać się z bielizny termoaktywnej, koszulki i legginsów, które nie będą krępować ruchów, a także ciepłej bluzy. Na wierzch zakładamy natomiast kurtkę sportową wykonaną z oddychającego, lecz odpornego na wiatr i opady materiału. Kurtka powinna posiadać kaptur regulowany troczkami, ściągacze na rękawach oraz dłuższy tył, który chroni plecy oraz nerki przed wiatrem.

Gdy już skompletujemy strój, pora na dobór odpowiedniego obuwia. W przypadku treningów górskich istotne jest, aby buty męskie sportowe miały odpowiednio przystosowaną podeszwę, która musi zapewnić nam nie tylko stabilność, ale również dobrą amortyzację i przyczepność do podłoża. Dobrym wyborem będą buty o wyższej cholewce, zasłaniającej kostkę, co dodatkowo zabezpiecza staw skokowy i zminimalizuje ryzyko kontuzji. Obuwie do biegów górskich musi być wykonane z wysokiej jakości materiału, który zapewni butom trwałość i wytrzymałość w różnych warunkach.

Biegi górskie to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu i urozmaicenie codziennych treningów. Taka forma aktywności fizycznej przynosi wiele korzyści, warto jednak dobrze przygotować się do tego sportu, by był on nie tylko efektywny, ale również bezpieczny.