Z niedowagą, nadwagą oraz otyłością kojarzy się nam BMI – jest to indeks masy ciała, który oblicza się biorąc pod uwagę proporcję wagi do wzrostu. Niewiele osób wie, że nie jest to jedyny przelicznik mówiący nam o stanie naszego zdrowia związanym z wagą. BMI nie jest wyrocznią – z jego pomocą nie jesteśmy w stanie sprawdzić m.in. otyłości brzusznej.

Oblicz BMI – Body Mass Index

BMI tyczy się osób dorosłych i nie jest rozdzielany na kobiety i mężczyzn. Wskaźnik BMI możemy obliczyć, dzieląc wagę w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Otrzymany wynik porównujemy z następującymi przedziałami: poniżej 18,5 – niedowaga, 18,5-24,9 – norma, 25,0-29,9 – nadwaga, ponad 30,0 – otyłość, 35,0-39,9 – otyłość II stopnia, ponad 40,0 – otyłość III stopnia.

BMI a WHR – różnice

Kalkulator podaje tylko przybliżone wartości. Nie zawsze wnioski o naszej wadze są jednoznaczne lub prawidłowe. BMI nie wskazuje na przypadłość zwaną otyłością brzuszną – można ją zmierzyć dzięki indeksowi WHR (ang. Waist Hip Ratio).

Niektórzy mają tendencję do odkładania się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha – takie osoby mogą mieć czasami prawidłowe BMI. W takim wypadku sprawdza się dodatkowo WHR – wskaźnik ilości tłuszczu brzusznego, który w nadmiernej ilości może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Ten wskaźnik rozróżnia się na kobiety i mężczyzn.

Otyłość brzuszna może prowadzić do zawałów serca, nadciśnienia. WHR dzieli się na typy: centralny, i obwodowy, czyli gynoidalny. Typ centralny mają osoby z tendencją to otyłości brzusznej.

Najpowszechniejsze skutki otyłości

Do najczęstszych konsekwencji związanych z występowaniem otyłości zalicza się chorobę wieńcową, zaburzenia oddychania, nieregularne miesiączki, zwyrodnienia stawów, nadciśnienie, cukrzycę, kłopoty z pęcherzykiem żółciowym, wysoki cholesterol, stłuszczenie wątroby i postawanie kamieni żółciowych. W przypadku jakichkolwiek dolegliwości należy natychmiast zwrócić się do swojego lekarza rodzinnego lub umówić się na wizytę u dietetyka.