Oto “perła Bałtyku”, “przedmieście Londynu” (nazwane tak przez samego Napoleona Bonaparte) oraz stolica jednego z siedmiu sąsiadów Polski. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jakie tajemnice skrywa Ryga, co warto zobaczyć, zatrzymując się akurat w tym mieście? Poznaj pięć zabytków, których nie można pominąć!

SIEDZIBA PREZYDENTA

Nie jest to zwykły budynek stworzony akurat na potrzeby dwudziestego pierwszego wieku.

Ten ryski zabytek istnieje od późnych lat średniowiecza. Nie raz został zrównany z ziemią, dlatego jego konstrukcja odbiega od pierwowzoru. Jednak dzięki takim przebudowom w środku mieszczą się również dwa muzea, w których znajdziemy prace artystów różnych narodowości.

POMNIK WOLNOŚCI

Wielka, trzydziestopięciometrowa statua jest przez Łotyszów zwana potocznie “Milda” i pełni tam podobną rolę, co Statua Wolności w Stanach Zjednoczonych.
Stoi w samym centrum stolicy i przedstawia kobietę wznoszącą do góry obie ręce, w których trzyma wyraźnie widoczne, symboliczne gwiazdy.

Rzeźba ta została odsłonięta siedemnaście lat po pierwszej wojnie światowej, po której Łotwa zyskała niepodległość.

DOM BRACTWA CZARNOGŁOWYCH

Budowla intrygująca nie tylko nazwą, ale też historią i samym swoim widokiem. Około siedmiu wieków temu służyła jako siedziba obfitujących w dostatki oraz wpływowych osób w mieście.

Druga wojna światowa wyniszczyła ten zabytek, jednak wciąż możemy podziwiać jego liczne zdobienia, rzeźby oraz pomniki.

SKANSEN

Tym razem wielka przestrzeń na otwartym powietrzu, na której terenie można poznać zwyczaje dawnych ludów zamieszkujących Rygę.
Marzy Ci się podróż w przeszłość? Może chciałbyś obejrzeć wnętrze domu, w którym toczyła się codzienność, ale jakieś pięć wieków temu? Albo też posłuchać ryskiego zespołu ludowego?

Wszystkie z tych trzech rzeczy umożliwi Ci właśnie to muzeum etnograficzne!

MURY MIEJSKIE WRAZ Z MUZEUM

Ostatnia rzecz z naszej listy przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom historii. Pozostałości z obwarowań są ciekawym smaczkiem podczas podróży po Rydze.
Obejrzenie oraz dotknięcie fragmentów sprzed kilkuset lat pozostawi trwały ślad w pamięci o tym, jak wiele wysiłku podejmowali ludzie, żeby czuć się bezpiecznie.

Tej atrakcji dopełni wycieczka po Łotewskim Muzeum Wojny. Wszystkie zawarte tam antyki zostały rozdzielone na kilka pięter.
Uczestnik może przeżyć historię stolicy Litwy od jej samego początku, który ma swoje miejsce w dziewiątym wieku naszej ery, docierając aż do współczesności.