Ostatnimi czasy na popularności zaczęły zyskiwać języki zdecydowanie mniej popularne do stosowania w życiu codziennym, lecz niezmiernie ważne w branży biznesowej. Niegdyś ogromną popularnością cieszyły się języki takie jak chiński, czy japoński. Dzisiaj zachęca się do nauki pozostałych egzotycznych języków azjatyckich, takich jak koreański – czy wietnamski. Znajomość takich języków otwiera szerokie biznesowe perspektywy jako między innymi tłumacz ustny czy pisemny, ale także pozwala na pochwalenie się nowymi umiejętnościami w gronie najbliższych czy zaimponowania swoją wiedzą także swojej sympatii.

Język wietnamski – dlaczego warto się go nauczyć?

Jedną z barier skutecznie zniechęcających do nauki tego języka jest przekonanie, że wietnamski jest trudny ze względu na sposób, w jaki należy wypowiadać dźwięki. Rzeczywiście, dla początkujących studentów język ten może z początku przysporzyć wiele wysiłku. Nauka wietnamskiego jednakże opłaca się i absolutnie nie chodzi tutaj o zakres puli finansowej albo zarobków, na jakie możemy liczyć poszukując zatrudnienia jako tłumacz (lub nauczyciel) tego języka. Wystarczy znać jeszcze dodatkowo język angielski, by stać się jednym z najbardziej poszukiwanych specjalistów na całym świecie. Gwarantowane doskonałe źródła dochodów pozwolą osiągnąć jeszcze większą satysfakcję płynącą z możliwości posługiwania się tym językiem.

Na co należy zwrócić uwagę podczas nauki języka wietnamskiego?

Jak każdy język, i tego powinniśmy zacząć uczyć się od zapoznania się z alfabetem. W zasadzie alfabet wietnamski może przysporzyć nieco trudności i jego opanowanie to dopiero początek przygody z tym ciężkim, ale na swój sposób pięknym i wyjątkowym językiem. Drugą, wyzwaniową częścią staje się zwykle tonacja słów. Język wietnamski bowiem uchodzi za język tonalny, co w praktyce oznacza, że od tonu i akcentu położonego na daną część wyrazu lub zdania jego znaczenie może ulec zmianie. Tak więc, nie tylko pierwszą napotkaną trudnością staje się opanowanie alfabetu wietnamskiego, tak różnego od tego, co reprezentują sobą praktycznie wszystkie języki europejskie – ale też trudnością staje się dokładne i precyzyjne wyrażanie siebie poprzez stosowanie prawidłowej tonacji umożliwiającej nam na poprawne wyrażenie tego, co dokładnie mamy na myśli. Wietnamski alfabet, jeśli już raz się z nim dobrze zapoznamy, przyniesie nam nowe umiejętności, które umożliwią również sprawniejszą naukę pozostałych języków azjatyckich, o ile będziemy mieli na to ochotę, co w dalszej przyszłości przenosi się na korzyści w postaci lepiej opanowanej pamięci do znaków oraz powiązanych z nimi znaczeń. Język wietnamski, mimo wszystko, jest uznawany za mniej skomplikowany do zapoznania się w formie tekstowej niż języki konkurencyjne, czyli japoński, chiński a nawet koreański. Wystarczy dobrze wyobrazić sobie znaczenie danego słowa i powiązać z tym, jak ono wygląda w tekście. Trochę większe trudności zawsze jednak może sprawiać tonacja, jednak dla prawdziwych entuzjastów wyzwań – nie powinno to być wielkim problemem.

Ciekawostki o języku wietnamskim jak się uczyć

Korzyści płynące ze znajomości języków egzotycznych – ciąg dalszy

Należy pamiętać, że praca tłumacza zarówno ustnego, jak i pisemnego, to nie jedyne zadania, których możemy się podjąć po opanowaniu tego języka. W zasadzie, czeka na nas szereg możliwości. Język w Wietnamie możemy stosować bezpośrednio, każdego dnia, podejmując się choćby roli osoby pracującej w agencjach turystycznych, przewodnika, lub stając się reprezentantem tego kraju obejmując funkcję rezydenta. W zasadzie, istnieje całkiem sporo przypadków turystów, którzy zakochali się w tym ciekawym kraju i pomimo niełatwego życia i odmiennego stylu od tego obowiązującego w Europie, zdecydowali się z tym krajem związać swoje losy a także karierę. Egzotyka, zupełnie odmienny styl życia, jak i kultura, a także niesamowita historia, zwłaszcza ta po okresie drugiej wojny światowej, znana jako wojna wietnamska, to coś, z czego możemy się wiele nauczyć o samym sobie jako człowieku. W Wietnamie nie brakuje też miejsc wyjątkowych przyrodniczo – to właśnie w tym kraju znajduje się jaskinia, w której powstał unikatowy i niespotykany nigdzie indziej ekosystem, bez najmniejszej ingerencji ze strony człowieka, który obecnie można podziwiać przebywając w Wietnamie.

Mimo, że praca z każdym językiem nie jest łatwa, ostatecznie największą nagrodą jest satysfakcja płynąca z komunikowania się w nowym języku. Ktoś kiedyś powiedział: „Znając dwa języki, przeżywa się życie dwukrotnie.”