Skarpety są jednym z elementów garderoby, które często są niedoceniane. Mimo to umiejętne dopasowanie skarpet do stylizacji pozwoli się wyróżnić i podkreślić osobowość.

Część Panów bagatelizuje kwestię doboru skarpet. Jednak kiedy dobierzemy je nieprawidłowo, cała stylizacja może wyglądać źle. Podczas wyboru musimy zwrócić uwagę, na jaką okazję szykujemy strój, do jakich ubrań dobieramy skarpety. Nie bez znaczenia jest też ich kolor i długość.

Skarpety męskie do garnituru i stroju codziennego

Wystarczy, że będziemy kierować się dwiema uniwersalnymi zasadami, a możemy mieć pewność, że skarpety męskie będą stanowić dobre uzupełnienie stylizacji. Pierwsza z nich mówi, że powinny być dobrane do koloru spodni. Mają być w takim samym jak one odcieniu bądź odrobinę ciemniejsze. W ten sposób wydłużymy nogi, a skarpety będą bardzo dyskretne. Drugie podejście mówi, że skarpety mają pasować do koloru butów. Im bardziej formalny strój, tym bardziej eleganckie muszą być skarpety.

Styl casual i smart casual dają więcej możliwości i swobody w doborze części garderoby. Dotyczy to także wyboru skarpet. Możemy pokusić się o to, by założyć skarpety kolorowe w ciekawych wzorach. Kolorowe skarpety, na przykład w romby, będą świetnie komponować się z chinosami i marynarką. Jeżeli poprzez dobór skarpet chcemy się wyróżnić, to możemy pokusić się o tak fikuśne wzory jak samoloty albo ananasy.

Jakie znaczenie mają buty?

W zależności od tego, czy do stroju dobieramy buty eleganckie, czy buty męskie casual innej długości będą skarpety. Przy butach do garnituru skarpety muszą być na tyle długie, by zakryły łydkę. Widoczna podczas siadania skóra łydki nie prezentuje się estetycznie i musimy na to zwrócić uwagę. Natomiast jeśli zamierzamy założyć mokasyny, to w wysokich skarpetach wyglądalibyśmy źle. Wtedy też powinniśmy założyć stopki, które nie będą wykraczać poza linię buta.

Są buty, które możemy nosić do strojów swobodnych i eleganckich, a za każdym razem zakładamy do nich inne skarpety. Przykładem są sztyblety męskie. Przykładowo możemy je nosić do niezobowiązujących wiosennych stylizacji z jeansami i bluzą. W takim zestawieniu odznaczające się kolorem skarpety będą prezentować się fenomenalnie. Natomiast kiedy tworzymy stylizację zimą, to najczęściej jest ona nieco elegantsza. Wtedy też skarpety powinny kolorystycznie pasować do butów.

O czym pamiętać podczas zakupów?

Kiedy zweryfikujemy, że kolor, wzór i długość skarpet będą odpowiadały naszym potrzebom, przeanalizujmy skład. Tanie syntetyki nie tylko nie prezentują się dobrze, ale stopa się w nich poci, więc chodzenie w takich skarpetach nie jest zbyt komfortowe. Zrezygnujmy też z grubych skarpet wełnianych, chyba że szukamy czegoś do chodzenia na co dzień w zimę. Skarpety do garnituru zawsze powinny być z cienkiej bawełny. Tak samo wzory dużo ładniej prezentują się na skarpetach cienkich i przylegających dobrze do kostki. Poza tym nie chodzimy w skarpetach spranych, za krótkich ani za długich, o czym była mowa wcześniej.