Najstarsze uzdrowisko w Polsce to Cieplice, które oficjalnie są częścią Jeleniej Góry, ale jeszcze niedawno była to odrębna miejscowość. Pierwsze wzmianki o ty, że w Cieplicach działają uzdrowiska pochodzą z XIII wieku. Obecnie miejsce to jest chętnie odwiedzane nie tylko przez turystów z kraju, ale także z zagranicy, głównie z Niemiec.

Historia Cieplic

Historia cieplickich źródeł sięga XIII wieku, ale do prawdziwej popularyzacji tego miejsca przyczyniły się naukowe opisy pewnego brandenburskiego lekarza, który zbadał i opisał tamtejsze gorące wody. Na przestrzeni lat Cieplice odwiedzały takie sławy jak Johann Wolfgang Goethe, król pruski Fryderyk Wilhelm III z żoną, John Quincy Adams – późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych, Hugo Kołłątaj, Józef Wybicki czy księżna Izabella z Flemingów Czartoryska.

Najciekawsze zabytki Cieplic

Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem Cieplic jest Pałac Schaffgotschów, który powstał w latach 1784-1789 i został wzniesiony na miejscu innych, doszczętnie spalonych budynków. Obecnie jest to filia Politechniki Wrocławskiej. Tuż przy Pałacu Schaffgotschów znajduje się piękny Park Zdrojowy, a w nim najstarszy cieplicki budynek sanatoryjny, czyli pawilon Edwarda. Na terenie Parku znajduje się muszla koncertowa i Teatr Zdrojowy. W centrum Cieplic położony jest Park Norweski, założony na początku XX wieku przez Eugena Füllnera. Nazwa tego miejsca pochodzi od pawilonu wybudowanego na wzór restauracji w Oslo. Charakterystyczny staw z kamiennym mostkiem stanowi ciekawą ozdobę parku.

Jednak bez wątpienia Cieplice atrakcje słyną z Term, tworzących kompleks basenów, powstałych w 2014 roku. Można tam znaleźć dwie niecki z wodą termalną, basen sportowy, a także wiele atrakcji dla dzieci i strefę spa.

Baza noclegowa w Cieplicach

Cieplice posiadają bogatą bazę noclegową niemal w każdym przedziale cenowym. Turyści znajdą tutaj liczne hotele, pensjonaty czy kwatery prywatne. Miasto poczyniło wiele inwestycji, aby przyciągnąć nowych gości. Jedną z nich było odnowienie cieplickiej starówki, a także powstanie kompleksu basenów termalnych.

Dzisiaj, kiedy zagraniczne wyjazdy są utrudnione z powodu sytuacji związanej z koronawirusem, warto rozejrzeć się za wakacjami w Polsce. Cieplice są miejscem, oferującym wiele atrakcji, idealnym, aby miło spędzić czas z rodziną. Ze względu na liczne sanatoria i lecznicze właściwości wód termalnych, pobyt w tym mieście będzie doskonałą rehabilitacją dla osób zmagających się ze schorzeniami układu moczowego, chorobami neurologicznymi czy po urazach kręgosłupa.