Przeprowadzka do Wietnamu – informacje praktyczne (ubezpieczenie, transport, internet)

Czas na kolejny artykuł z serii emigracja do Wietnamu. W poprzednich postach pisałam już o tym, jak znaleźć pracę i jak wynająć mieszkanie. Dziś informacje dotyczące ubezpieczenia, transportu, łączności oraz przelewania pieniędzy. Zapraszam do czytania! 🙂

Ubezpieczenie

Jestem w dość komfortowej sytuacji, ponieważ koszty mojego ubezpieczenia pokrywa firma, w której pracuję. Aby otrzymać taki benefit zazwyczaj należy podpisać umowę na minimum rok. Zapisy o ubezpieczeniu niestety nie są jednak powszechne. Co więc w sytuacji, gdy kontrakt nie obejmuje polisy?

Zapytałam znajomych oraz przeszukałam lokalne fora, aby dowiedzieć się, gdzie ubezpieczają się obcokrajowcy, mieszkający w Hanoi. Trzy najczęściej polecane firmy to: Bao Viet, Liberty oraz Pacific Cross. Ceny pakietów w zależności od wieku osoby ubezpieczanej można sprawdzić poniżej:

Niektórzy decydują się na wykupienie polskiego ubezpieczenia. Minusem jest to, że w niektórych przypadkach zwrot kosztów leczenia otrzymuje się dopiero po powrocie do Polski. Gdy nie planuje się więc szybkiej wizyty w kraju, może to być problematyczne.

Jedną z najtańszych i najchętniej wybieranych opcji jest karta Euro26. Roczna składka wynosi tylko 93 złote. Jest to jednak ubezpieczenie wyłącznie dla osób w wieku do 30 lat. Euro26 cieszy się więc dużą popularnością wśród młodych Polaków, mieszkających w Wietnamie.

Innym polecanym przez nomadów ubezpieczeniem jest World Nomads. Plusem tej opcji jest bardzo wysoka suma pokrywająca koszty hospitalizacji (do 2,000,000 USD) i niewymagany powrót do Polski. Minusem jest cena – od 800 dolarów za rok.

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na ubezpieczenie polskie czy zagraniczne, najważniejsze, by w ogóle jakieś wykupić. Niestety, co jakiś czas w Hanoi słyszy się o nieubezpieczonych obcokrajowcach, którzy ulegają wypadkom motocyklowym, po czym ich rodziny i przyjaciele starają się uzbierać kilkadziesiąt bądź kilkaset dolarów na ich hospitalizację.

Transport

Najpopularniejszym środkiem transportu w Wietnamie jest skuter. Umożliwia on omijanie korków i tym samym najszybsze poruszanie się po mieście. Ponadto w Hanoi nie brakuje wąskich uliczek, przez które przejedzie się tylko na dwóch kółkach. Ruch uliczny może na początku wydawać się trochę przerażający, jednak po zaznajomieniu się z niepisanymi zasadami drogowymi, okazuje się, że w tym szaleństwie jest metoda. Oczywiście trzeba uważać i mieć oczy dookoła głowy, ale z czasem chaos drogowy daje się nawet polubić.

źródło: facebook.com/starkeycomics/

Wypożyczenie skutera w Hanoi kosztuje ok. 40 dolarów za miesiąc, zaś zakup używanego jednośladu od 200 dolarów. Zanim zaopatrzyłam się w swój pierwszy pojazd, korzystałam z wypożyczalni Duc Chi Motorbikes. Prowadzące ją małżeństwo przemiłych Wietnamczyków zapewnia profesjonalny serwis i naprawy, gdy skuter odmawia posłuszeństwa (o dziwo, nie przytrafiało mi się to często). W przeciwieństwie do wielu innych wypożyczalni, depozyt nie jest u nich wymagany.

Jeśli ktoś nie czuje się jeszcze gotowy, aby usiąść za kierownicą, wygodną i stosunkowo tanią opcją przemieszczania się po mieście będą motocyklowe i samochodowe taksówki zamawiane przez aplikację Grab.

Sieć komunikacji miejskiej w stolicy Wietnamu jest całkiem dobrze rozwinięta. Bilety autobusowe są tanie, jednak minusem jest czas przejazdu, który może być nawet kilkukrotnie dłuższy niż przejechanie tej samej trasy skuterem.

Karta SIM, internet, gniazdka elektryczne

Do najpopularniejszych sieci komórkowych w Wietnamie należą Viettel, Mobifone oraz Vinaphone. Od długiego czasu korzystam z usług operatora Viettel i jestem zadowolona. Zaletami są świetny zasięg 3G/4G/LTE (nawet w wiejskich rejonach Wietnamu) oraz przystępne ceny. Miesięczny pakiet 10 GB kosztuje 200.000 dongów, czyli niecałe 9 dolarów.

Kartę SIM warto wykupić w salonie sieci komórkowej, a nie na lotnisku. Choć sklepy lotniskowe mogą wyglądać profesjonalnie, to ich głównym zadaniem jest oszukiwanie niezorientowanych obcokrajowców – oferują dużo droższe pakiety, które zamiast po miesiącu, przestają działać po tygodniu (wiem z własnego doświadczenia).

Wi-Fi znaleźć można tu dosłownie wszędzie – w knajpach, galeriach handlowych czy nawet bambusowych domkach w dżungli. Spośród krajów Azji Południowo-Wschodniej, które miałam okazję odwiedzić, Wietnam jest zdecydowanym numerem jeden, jeśli chodzi o dostęp do Wi-Fi.

Polskie wtyczki pasują do wietnamskich gniazdek elektrycznych. Nie ma więc potrzeby zabierania ze sobą adapterów. Napięcie elektryczne wynosi tu 220 V.

Gniazdka elektryczne w Wietnamie
źródło: http://vnsplorer.com

Przelewanie pieniędzy

Wysyłanie pieniędzy z Wietnamu za granicę nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim należy posiadać pozwolenie o pracę oraz potwierdzenie wypłaty wynagrodzenia z danego miesiąca. Z tymi dokumentami trzeba udać się do banku, aby tam dokonać przelewu.

Osoby przebywające w Wietnamie na wizie turystycznej lub biznesowej – bez pozwolenia o pracę, będą miały problem z wpłatą środków na konto zagraniczne. Pozostaje więc trzymanie pieniędzy w skarpecie i powrót do domu z gotówką. Nawet jeśli posiada się konto wietnamskie, przelew z takiego rachunku na konto zagraniczne nie jest możliwy. Wynika to z obowiązującego w Wietnamie zakazu przepływu kapitału prywatnego między krajami (walutami).

 

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące przeprowadzki do Wietnamu lub chciałbyś/chciałabyś, abym na blogu poruszyła inne kwestie związane z emigracją do tego pięknego kraju, to zostaw komentarz poniżej. 🙂

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *