Palenie pieniędzy i ołtarze z ciastkami, czyli w co wierzą Wietnamczycy?

Palenie pieniędzy

Pamiętam moje zdziwienie, gdy po raz pierwszy zobaczyłam ludzi palących banknoty na ulicach Hanoi. Jak to możliwe, że w tak biednym kraju jak Wietnam, mieszkańcy nie mają co robić z pieniędzmi? Czy to forma jakiegoś protestu? A może nowy challenge na youtubie?

Znajomy Wietnamczyk wyjaśnił mi, że jest to popularny rytuał religijny. Palenie fałszywych pieniędzy to sposób na przekazanie gotówki przodkom, aby ci mogli ją wykorzystać na drugim świecie. Zdarza się, że palone są również papierowe modele samochodów, skuterów, ubrań czy nawet smartfonów, czyli wszystkiego, co mogłoby znaleźć praktyczne zastosowanie.

Nie wszyscy wierzą, że dary te faktycznie docierają do nieżyjących członków rodziny. Jest to jednak wyraz pamięci i szacunku dla zmarłych.

Palenie sztucznych pieniędzy w Wietnamie

Palenie sztucznych pieniędzy w Wietnamie

Kult przodków

Głównym elementem duchowego życia Wietnamczyków jest kult przodków i wiara w ich wpływ na życie ziemskie. W większości wietnamskich domów najważniejszym elementem jest ołtarz z portretami zmarłych członków rodziny. Zazwyczaj zajmuje on całą ścianę lub nawet osobny pokój. Wietnamczycy oddają cześć przodkom, składając różnego rodzaju dary, np. ulubione przekąski danej osoby. Najczęściej zobaczyć można ciastka, piwo i owoce.

Wietnamczycy modlą się przy ołtarzach i odprawiają rytuały, które mają im pomóc w nawiązaniu kontaktu z bliskimi. Proszą ich o rady, błogosławieństwo i opiekę. Dniem, który szczególnie sprzyja nawiązaniu relacji ze zmarłymi jest Księżycowy Nowy Rok.

Jaka to religia?

W Wietnamie dominuje tradycyjna religia plemienna. Nie jest to zorganizowany system religijny, lecz zbiór lokalnych rytuałów i wierzeń związanych z duchami przodków, bohaterów narodowych oraz bóstwami przyrody. Część społeczeństwa to buddyści (ok. 12%) oraz chrześcijanie (ok. 8%). Przynależność do tych religii nie oznacza jednak rezygnacji z kultu przodków, który jest jednym z najważniejszych elementów wietnamskiej kultury i duchowości.

Ołtarz w Wietnamie

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *