Jak wynająć mieszkanie w Wietnamie?

Każda przeprowadzka za granicę niesie za sobą wiele pytań. Jak znaleźć pracę i mieszkanie? Co z ubezpieczeniem, kontem bankowym itd. W internecie bez problemu znaleźć można informacje na temat emigracji do krajów europejskich. Trudności zaczynają się, gdy chce się dowiedzieć czegoś konkretnego na temat przeprowadzki na drugi koniec świata, np. do Wietnamu. Sama wielu rzeczy nauczyłam się na błędach i mam nadzieję, że dzięki moim wpisom komuś uda się ich uniknąć. 😀

O szukaniu pracy, wizach, zarobkach i kosztach życia pisałam już tutaj. Dziś skupię się na kwestiach takich jak znalezienie mieszkania i podpisanie umowy najmu.

Jak znaleźć mieszkanie?

W dużych miastach, takich jak Hanoi, Sajgon czy Danang, funkcjonują specjalne grupy na Facebooku z ogłoszeniami w języku angielskim. Skorzystanie z nich jest najłatwiejszym i najszybszym sposobem na znalezienie lokum w Wietnamie. Ceny kawalerek w Hanoi zaczynają się od 250 dolarów za miesiąc. Tańszą opcją jest wynajęcie pokoju – ok. 180 dolarów. Do tej kwoty doliczyć należy opłaty za wodę i prąd, które różnią się w zależności od pory roku.

Przykładowe grupy na Facebooku:

Jeśli nie chce się podpisywać umowy długoterminowej, warto rozważyć noclegi w hotelu. Ceny dwuosobowych pokojów w Hanoi zaczynają się od 8 dolarów za noc (za miesiąc wychodzi ok. 250 usd bez żadnych dodatkowych opłat). W przypadku dłuższego pobytu warto poprosić o zniżkę.

Jeszcze tańszą opcją są hostele – już od 3 dolarów za noc, czyli ok. 90 dolarów za miesiąc. Spanie w wieloosobowym pokoju z ekipą imprezowych backpackerów na dłużą metę może być męczące, jednak jest to jakieś rozwiązanie na sam początek – do czasu, gdy znajdzie się własne mieszkanie.

Jak wygląda wietnamskie mieszkanie?

Większość mieszkań wynajmowanych obcokrajowcom jest w pełni wyposażona i cechuje się dość wysokim standardem – znajduje się w nich klimatyzacja (latem przy 40 stopniach jest naprawdę zbawienna), wiatraki, telewizor, łóżko z wygodnym materacem (Wietnamczycy preferują spanie na bardzo cienkich, twardych materacach lub nawet bez nich). Często w cenie wynajmu jest także serwis sprzątający.

Czym typowe wietnamskie mieszkanie różni się od polskiego? Nie znajdziemy w nim piekarnika, wanny, czy też… kabiny prysznicowej! Stałym elementem wyposażenia kuchni jest mikrofalówka i rice cooker, w którym ugotować można nie tylko ryż, ale także ziemniaki czy makaron. W typowej łazience znajdziemy zaś słuchawkę prysznicową, jednak nie będzie ona otoczona żadnymi szybami czy zasłonkami. Po wymyciu się cała podłoga jest więc mokra… Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest mniej rzeczy do sprzątania w łazience – odpada kabina prysznicowa i brodzik! 😀

Typowa wietnamska łazienka

Na co zwrócić uwagę przy szukaniu?

1. Przez agencję czy bezpośrednio?

Choć agencje mogą kojarzyć się z dodatkowym, zbędnym kosztem, to warto wiedzieć, że w Wietnamie działają one trochę inaczej niż w Polsce. Po pierwsze, wielu właścicieli nie zna angielskiego i skorzystanie z usług pośrednika jest ogromnym ułatwieniem zarówno dla nich jak i dla poszukujących mieszkania.

Po drugie, koszty pośrednictwa pokrywa zazwyczaj właściciel (choć warto się wcześniej upewnić). Bez względu na to, czy mieszkanie wynajmowane jest bezpośrednio czy też przez agencję, oferty nie różnią się od siebie cenowo.

2. Umowa

Warto zwrócić uwagę na warunki wypowiedzenia umowy. Najlepiej, jeśli jest w niej zapis o miesięcznym wypowiedzeniu. Gdy go nie ma, a z jakiegoś powodu będziemy musieli szybciej opuścić mieszkanie, właściciel nie odda nam kaucji (chyba, że znajdziemy kogoś na swoje miejsce). Kaucja wynosi zazwyczaj tyle, ile miesięczny czynsz. Niektórzy na wstępie proszą o kwotę o wartości 3-miesięcznego czynszu. Raczej nie polecam podpisywania takich umów – oszustów nie brakuje, o czym można przekonać się przeglądając grupy takie jak Hanoi Massive, w których co jakiś czas ekspaci dzielą się swoimi historiami z nieuczciwymi właścicielami.

Umowa najmu mieszkania, Wietnam, mieszkanie
Umowa najmu powinna zostać sporządzana także w języku angielskim.
3. Okolica

Nie ma co ukrywać, że życie w miastach takich jak Hanoi czy Ho Chi Minh City wiąże się z wiecznym hałasem. Jeśli zależy Wam na spokojnym śnie bez ryku silników i trąbienia za oknem, warto poszukać mieszkania w spokojniejszej uliczce.

Znalezienie takiej nie jest jednak gwarantem ciszy. Częstym zjawiskiem jest hałas spowodowany budową, o której właściciel nie raczył poinformować przed podpisaniem umowy lub powiedział, że kończy się za tydzień. Sama dwukrotnie byłam w takiej sytuacji i jeśli nie lubicie w dzień wolny być budzonym o 6 rano przez młot pneumatyczny, to nie polecam.

4. Okno na świat

Znalezienie jasnego mieszkania w Hanoi może być sporym wyzwaniem. Wiele pokojów nie ma okien, a jeśli ma, to często widać przez nie jedynie ścianę budynku obok. Doświadczenie życia w piwnicy gwarantowane! Takich ciemnych nor nie brakuje, ponieważ budynki stawiane są jeden przy drugim. Przy bardzo dużej wilgotności jest to idealne miejsce na rozwój pleśni.

Nawet jeśli mieszkanie ma okna, warto dokładnie rozejrzeć się, czy na ścianach nie ma grzyba lub pleśni. Są to niestety dobrze znani w Wietnamie niechcniani współlokatorzy.

5. meldunek

Po podpisaniu umowy właściciel poprosi nas o kserokopię paszportu i wizy. Są one niezbędne do zameldowania nowego mieszkańca na policji. Meldunek wiąże się z pewnymi opłatami, które ponieść powinien właściciel mieszkania.

 

Mam nadzieję, że powyższy post ułatwi pierwsze kroki osobom, które planują przeprowadzkę do Wietnamu. 🙂 Jeśli macie jeszcze jakieś pytania, zachęcam do zadawania ich w komentarzach.

O szczepieniach, wymianie waluty i pogodzie przeczytacie we wpisie Wietnam – jak przygotować się do wyjazdu? 

Kwestie dotyczące ubezpieczenia, transportu oraz internetu poruszyłam w artykule Przeprowadzka do Wietnamu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *