Ha Giang – informacje praktyczne

Wspomnienia z wyprawy do Ha Giang opisałam tutaj. W tym poście podzielę się z Wami informacjami praktycznymi i wskazówkami dotyczącymi wyjazdu. Jeśli planujecie wybrać się do tego magicznego miejsca i chcecie uniknąć błędów, które sama popełniłam, to zapraszam do czytania!

Ha Giang Motorbike Loop to pętla motocyklowa w północnej części Wietnamu. Standardowa trasa wynosi 350 kilometrów i można przejechać ją nawet w 2 dni. Zdecydowanie warto jednak przeznaczyć na pobyt w Ha Giang więcej czasu (przynajmniej 4 dni), by móc na spokojnie podziwiać niesamowitą scenerię i pozwolić sobie na zbaczanie z głównej trasy. Jest to najpiękniejsze i najmniej turystyczne miejsce w Wietnamie, jakie do tej pory odwiedziłam.

Dla kogo?

Przejazd pętlą Ha Giang będzie wspaniałą przygodą dla osób, które lubią podróżowanie alternatywne i są w stanie przeżyć bez noclegu w hotelu i obiadu w restauracji z gwiazdką Michelin. Takich miejsc na trasie nie znajdziemy. Noclegi to głównie homestay’e prowadzone przez wietnamskie rodziny. Warunki są skromne, ale panuje w nich niesamowita atmosfera, a widoki z pokojów przebijają te z luksusowych hoteli. Za nocleg w homestay’u płaciłam od 3 do 4 dolarów.
Zamiast restauracji do wyboru mamy street food i mnóstwo lokalnych knajp z pysznym i świeżym jedzeniem. Cena posiłku wynosi zazwyczaj ok. 1 dolara. W północnych regionach Wietnamu popularne jest jedzenie mięsa psiego. Jeśli nie chcecie próbować tego specjału, to omijajcie knajpy z napisem thịt chó.

Droga w Ha Giang, góry

Czy jest bezpiecznie?

Jakość dróg nie jest najgorsza, szczególnie na głównej trasie. Czym jednak byłaby wyprawa do Ha Giang bez zbaczania z przetartego szlaku? Decydując się na off-road trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że drogi mogą być strome, wąskie i wyboiste.
Jeśli czytaliście poprzedni post, a w nim między innymi o tym, jak dwa razy spadłam ze skutera w Ha Giang, to może Wam się wydawać, że trasa jest bardzo niebezpieczna. Większość osób przejeżdża jednak pętlę bezwypadkowo, a jeśli już przytrafiają się jakieś nieplanowane „atrakcje” to najczęściej kończą się tylko pozdzieranymi kolanami i kilkoma siniakami. Warto więc zadbać o odpowiedni ubiór (długie spodnie, nakolanniki). Jeśli jedzie się powoli i na odpowiednim skuterze/motocyklu (mój pojazd niestety nie nadawał się w góry) to wszystko powinno być w porządku.

Ha Giang, trasa trasa motocyklowa

Ha Giang, trasa motocyklowa, jakoś dróg w Ha Giang

Dojazd do Ha Giang

Z Hanoi do Ha Giang można dostać się lokalnym autobusem. Kursują one z dworców Gia Lam oraz My Dinh. Podróż trwa około 8 godzin, a cena biletu to 200 000 dongów (około 9 dolarów). Jeśli chce się zaoszczędzić czas na dojeździe, dobrym rozwiązaniem będzie przejazd autobusem nocnym z rozkładanymi fotelami. Bilet najlepiej kupić bezpośrednio na dworcu, a nie przez agencję turystyczną (prowizje są kosmicznie wysokie).

Wynajęcie skutera

Skuter wypożyczyłam w posiadającym dobrą renomę QT Motorbikes and Tours. Dużym plusem była możliwość darmowego skorzystania z łóżka i łazienki w ich hostelu. Do Ha Giang dojechałam o 4 nad ranem, więc kilka godzin snu przed poranną wyprawą było darem od losu. Nie mogę jednak pochwalić jakości skutera, który dostałam, Yamahy Sirius 110 cc. Może sprawdziłby się w mieście, ale kompletnie nie nadawał się do podróżowania po górach. Podczas niektórych podjazdów musiałam siłą umysłu przekonywać go, że da radę dopełznąć na szczyt. Kilka razy odczepiały mu się z przodu jakieś plastikowe części, a drugiego dnia zepsuły się hamulce…
Cena za taką ‘strzałę’ wynosiła 9 dolarów za dzień, więc wcale nie tak mało (wypożyczenie dużo lepszego skutera w Hanoi to koszt 40 dolarów za miesiąc). QT Motorbikes mają w ofercie także wiele lepszych modeli (oczywiście droższych). Wydaje mi się, że jednak lepiej zapłacić więcej i nie martwić się o to, czy nasz pojazd rozsypie się po drodze.

Ha Giang, skuter, wypożyczenie skutera

Trasa

W planowaniu trasy pomogli mi pracownicy wypożyczalni motocykli. Zdecydowanie polecam szlaki zaznaczone na poniższej mapce, niesamowite widoki gwarantowane! Jeśli macie więcej czasu to warto zrobić też jakiś off-road. Mnie jeden przez przypadek zajął cały dzień, przez co musiałam pominąć przygraniczną wioskę Lung Cu (można tam wspiąć się na wieżyczkę, z której widać Chiny). Ale było warto!
Mapa z trasy, którą przebyłam jest niepełna, gdyż robiąc off-road jechałam drogami, których nie ma na Google Maps.

Ha Giang -> Du Gia -> Dong Van -> Yen Minh -> Ha Giang

Noclegi

Najpopularniejszą opcją są homestay’e, czyli domy gościnne prowadzone przez lokalne rodziny. Zatrzymanie się w takim miejscu to dobry pomysł nie tylko ze względu na niską cenę i brak innych możliwości noclegowych. Jest to też świetna okazja do przyjrzenia się codzienności ludzi, żyjących w górach, poznania panujących zwyczajów i spróbowania lokalnej kuchni (można przyłączyć się do rodzinnego obiadu).

Ha Giang, homestay

Co zabrać?

Przyznaję, że w podróż do Ha Giang pojechałam kompletnie nieprzygotowana. Jako mądry Polak po szkodzie polecam na pakowanie przeznaczyć trochę więcej czasu niż 5 minut. Co warto ze sobą zabrać?
• Bluzka z długim rękawem. Jeśli nie chcecie pod koniec wyjazdu mieć spalonych od słońca ramion i poobdzieranych od ewentualnych upadków łokci, to zdecydowanie polecam!
• Krem z filtrem. Według wszystkich prognoz miało padać i być pochmurnie. Pogody w górach chyba nie da się jednak przewidzieć…
• Chustka na twarz
• Płaszcz przeciwdeszczowy
• Repelent na komary
• Apteczka, a w niej plastry i coś do odkażania ran. Chyba, że tak jak ja zabierzecie ze sobą ogarniętego kompana podróży, który o niczym nie zapomni i poratuje Was jak spadniecie ze skutera. Dzięki Martyna!

Więcej o Ha Giang przeczytacie tutaj.

Inne niesamowite miejsca w Wietnamie, których nie można ominąć opisałam tutaj. Udanych podróży! 🙂

Ha Giang

Ha Giang, góry

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *