5 powodów, dla których rzucisz wszystko i wylecisz do Wietnamu

  1. Najtańsze piwo na świecie

Czy już podjęliście decyzję o wyjeździe? Wietnamskie piwo beczkowe Bia Hơi kosztuje w lokalnych knajpach 5000 dongów, czyli ok. 70 groszy. Tak, piwo jest tutaj tańsze niż woda! Wietnamczycy nie stronią od alkoholu, co widać po zapełnionych już od samego rana lokalach i ogródkach piwnych. W gorące dni piją piwo z dużą ilością lodu, co na początku wydawało mi się dziwne, jednak przy temperaturze 40 stopni jest to całkiem sensowne. Picie alkoholu czy palenie papierosów to w Wietnamie ‘przywileje’ mężczyzn. Spożywające alkohol Wietnamki można spotkać niezwykle rzadko.

Wietnamczycy uwielbiają pić z nowopoznanymi osobami, w końcu co zbliża ludzi bardziej niż wspólny stan upojenia alkoholowego. Nie wypada sączyć piwa samemu, przed każdym łykiem powinno się wznieść toast. Dodatkowo, gdy jesteśmy w większym gronie znajomych należy wypić z każdym z osobna, po czym uścisnąć danej osobie dłoń. Ten sam proceder dotyczy picia wina ryżowego (któremu liczbą procentów bliżej do wódki niż do wina).

  1. Chodzenie w piżamach

Kolejna rzecz, za którą kocham Wietnam. Wyjście z domu w piżamie nie wiąże się tu ze społecznym potępieniem, a wręcz przeciwnie. Bardzo często można zobaczyć na ulicach kobiety (rzadziej mężczyzn, choć też się zdarza) w kolorowych piżamach. Wietnamczycy upodobali sobie piżamy do tego stopnia, że chodzą w nich nie tylko po bułki do sklepu, ale czasem nawet do pracy. Pamiętam moje zdziwienie na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej, gdy właścicielka firmy powitała mnie… w piżamie. Teraz nie byłoby to dla mnie żadnym zaskoczeniem, piżamy rządzą.

chodzenie w piżamach, Wietnam, wylecisz do Wietnamu

  1. Karaoke

Nie znam drugiego narodu, który tak bardzo kochałby śpiewać… Ciężko znaleźć w Hanoi ulicę, na której nie byłoby chociaż jednego klubu karaoke. Śpiewających ludzi można spotkać dosłownie wszędzie: od parków przez rynki aż po zakłady pracy. Hitem są złote mikrofony z wbudowanym głośnikiem, które stanowią podstawowe wyposażenie wietnamskiego domu. Nie każdemu przypada do gustu tutejsza muzyka. Szczególnie, gdy jest się zbudzonym z rana przez wyjących sąsiadów, którzy swoim talentem postanowili umilić poranek wszystkim w okolicy. Jednak nie wyobrażam sobie Wietnamu bez karaoke. Sama uwielbiam śpiewać tak bardzo jak i nie potrafię tego robić. Także dobra wiadomość dla wszystkich niespełnionych piosenkarzy – Wietnam przyjmie was z szeroko otwartymi ramionami!

karaoke w Wietnamie, wylecisz do Wietnamu

  1. Kawa

Wietnam to drugi, po Brazylii, największy producent kawy na świecie! Ogromny wybór kaw, przystępność cen i niezliczona ilość kawiarni czynią z tego kraju prawdziwy raj dla kawoszy. Do wyboru między innymi tradycyjna kawa parzona z dodatkiem mleczka kondensowanego, kawa kokosowa, kawa z galaretką, kawa jajeczna (z żółtkiem jajka, tzw. koglem-moglem) czy kawa z ziaren wydobywanych z odchodów łaskuna (tak, dobrze przeczytaliście). Jak widać jest w czym wybierać i choć niektóre opcje mogą nie brzmieć zbyt apetycznie to zdecydowanie warto spróbować.

Kawa w Wietnamie, egg coffee, kawa z jajkiem
Egg coffee
  1. Komplementy

Jeśli lubicie je otrzymywać to Azja Południowo-Wschodnia to idealne miejsce (no to wydało się, dlaczego tu mieszkam…). Jasna skóra to dla wielu Wietnamczyków ideał piękna i symbol wyższego statusu społecznego. Ciemna karnacja kojarzona jest natomiast z osobami uboższymi, pracującymi w polu. Dlatego półki sklepowe uginają się tu od kosmetyków wybielających, a gdy tylko wyjdzie słońce Wietnamki ubierają się w specjalne kombinezony (przypominające nieco stroje ninja), aby zakryć całe ciało.

Ludzie w Wietnamie, Wietnamka na skuterze

 

 

 

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *