5 najpiękniejszych miejsc w Wietnamie

Góry, pola ryżowe, rajskie plaże i tętniące życiem miasta. Wietnam to kraj, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Nic dziwnego, że w ostatnim czasie przyjeżdża tu coraz więcej turystów. I choć nie jest to tak popularny kierunek jak choćby Tajlandia, w wielu miejscach już teraz można odczuć nadmiar przyjezdnych.

Dziś przedstawię Wam moje ulubione miejsca w Wietnamie. Te nieodkryte przez masy, znajdujące się poza utartym szlakiem, ale także te popularne, które są na tyle niesamowite, że mimo wszystko warto je zobaczyć. Zapraszam do mojej subiektywnej listy. 🙂

1.Ha Giang

Zdecydowanie mój numer jeden. 🙂 Prowincja Ha Giang położona jest na północy Wietnamu, tuż przy granicy z Chinami. Znajduje się tu jedna z najtrudniejszych i najpiękniejszych pętli motocyklowych w kraju. Minimalny ruch, nierealne wręcz widoki i uśmiechnięci, otwarci mieszkańcy sprawiają, że nie da się nie pokochać Ha Giang od pierwszych minut. Chyba nigdy żadne miejsce aż tak mnie nie oczarowało.

Jeśli marzy Wam się zobaczenie tarasów ryżowych bez tłumów turystów, polecam zrezygnować z popularnej Sapy właśnie na rzecz Ha Giang.

Ha Giang, wietnam, petla motocyklowa, gory

Ha giang, wietnam, góry, trasa motocyklowa

O Ha Giang napisałam dwa artykuły: Ha Giang Extreme Motorbike Loop i Ha Giang – informacje praktyczne.

2. Ha Long Bay i Cat Ba

W przeciwieństwie do Ha Giang, Ha Long to bardzo popularny kierunek turystyczny. Myślę jednak, że jest to miejsce na tyle niesamowite, że warto je odwiedzić. Widok tysiąca wysepek wynurzających się z zatoki robi ogromne wrażenie. Rejs statkiem i kąpiel w miejscu, uznanym za jeden z największych cudów natury dzisiejszego świata to przeżycia, których nie można ominąć, będąc w Wietnamie.

Ha long bay, wietnam, cat ba, zatoka ha long bay, zachód słońca

Warto także wynająć skuter i objechać wyspę Cat Ba, bujnie obdarzoną przez naturę piękną roślinnością.

Cat ba, wietnam, dżungla

3. Ninh Binh

Dla osób, unikających mekk turystycznych, alternatywą dla Ha Long Bay jest mniej popularne, ale równie piękne Tam Coc w prowincji Ninh Binh. Skały wapienne, jaskinie i pola ryżowe prezentują się naprawdę nieziemsko. Widoki momentami przypominają te z wyspy Cat Ba, stąd też Tam Coc nazywane jest „Ha Long na lądzie”.

Polecam zwiedzanie okolicy na rowerze oraz wdrapanie się na punkt widokowy Hang Mua. Przyznam, że z moją kondycją było to nie lada wyzwanie, ale widoki wynagrodziły trud wspinaczki. Jest także opcja przepłynięcia łodzią kawałka rzeki Tam Coc, z której podziwiać można pola ryżowe.

hang mua, tam coc, wietnam, góra, widok, skały wapienne

4. Hoi An i Da Nang

Hoi An to jedno z najpopularniejszych miejsc w Wietnamie. Na początku miałam wobec niego mieszane uczucia ze względu na wszechobecny kicz i komercję. Ale muszę przyznać, że to miasteczko ma w sobie coś magicznego. Wystarczy zejść z głównego deptaku zapchanego przez turystów, aby móc zachwycać się piękną, kolonialną architekturą, klimatycznymi świątyniami i knajpami. Wieczorem miasto oświetlają tysiące kolorowych lampionów, które tworzą niepowtarzalną atmosferę.

hoi an, wietnam, na rowerze
hoi an, lampiony, wietnam, hoi an nocą, uliczka

Warto zajechać także do położonego 30 kilometrów od Hoi An miasta Da Nang. Jest ono często pomijane przez turystów, a warto odwiedzić je ze względu na spokojne, piaszczyste plaże i piękną okolicę, którą najlepiej odkrywać na skuterze.

da nang, wietnam, morze, zatoka, palma

5. Hanoi

W zestawieniu nie mogło także zabraknąć mojego ukochanego Hanoi, w którym mieszkałam przez 1,5 roku. Jest to miasto pełne kontrastów – hałasu motocykli i spokojnych twarzy mieszkańców, którzy ćwiczą w parku tai chi lub popijają poranną kawę. Tętniących życiem straganów i mistycznych świątyń. Ludzi, spacerujących w tradycyjnych, eleganckich strojach ao dai oraz tych w piżamach i plecionych spiczastych kapeluszach, ucinających sobie drzemkę na skuterze. Luksusowych hoteli i knajp z pho bo za jednego dolara. Drogich samochodów i kurczaków biegających po ulicach w centrum miasta.

hanoi, wietnam, stolica wietnamu, świątynia
Tran Quoc Pagoda

W Hanoi polecam odwiedzenie okolic jeziora Hoan Kiem, Świątynię Literatury oraz Train Street, a także zgubienie się na Starym Mieście (Old Quarter), co nie będzie trudne z racji na panujący tam chaos. 🙂 Warto wybrać się także do tradycyjnego wietnamskiego teatru lalek na wodzie (Water Puppet Theatre) oraz do herbacianego spa. Oprócz tego koniecznie spróbować specjałów kuchni ulicznej (10 dań, które trzeba spróbować w Wietnamie), a także nietypowych kaw, np. kawy jajecznej (Najlepsze wietnamskie kawy i miejsca, w których warto je wypić).

Mieszkając w Wietnamie, zwiedziłam głównie północną oraz środkową część kraju. Przede mną jeszcze wiele do odkrycia, dlatego mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda mi się tam wrócić i poznać jeszcze więcej magicznych miejsc. 🙂

9 komentarzy

    1. Niestety to prawda, poziom świadomości ekologicznej w Wietnamie jest bardzo niski i w wielu popularnych miejscach, takich jak np. Ha Long Bay, zauważyć można mnóstwo śmieci. 🙁 Niestety jest to problem wielu biedniejszych krajów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *